…a közösségi médiában tönkreteheti a jó híred. Íme néhány biztonsági szabály:
A közösségi média lassan elmossa a határvonalat magánéletünk és szakmai életünk között. Emiatt azt kockáztatjuk, hogy véletlenül olyan információkat osztunk meg a világgal, amelyeket érdemes lenne megtartani magunknak. És a következmény nagyon lehangoló lehet…
Vegyünk egy egészen friss példát. 2022 augusztusában Sanna Marin finn miniszterelnök közzétett egy videót a privát közösségi oldalán egy buliról, ahol ivott és táncolt a barátaival. A felvétel hamarosan kiszivárgott a médiába. Marinnak hivatalosan bocsánatot kellett kérnie, még drogtesztet is elvégzett, hogy megnyugtassa a felháborodott közvéleményt.
Vagy még egy eset. 2020-ban az ausztrál rendőrség közzétette a letartóztatott egykori labdarúgó Dani Laidley fotóit egy WhatsApp privát csoportban, de ezek kiszivárogtak. 13 rendőrt elbocsátottak a magánszféra megsértése miatt.
Az ilyen jellegű incidensek megelőzése érdekében sok vállalat új szabályokat vezetett be alkalmazottai számára, amelyben meghatározzák, hogy mit lehet és mit nem lehet megosztani a közösségi hálózatokon.
EZ IS ÉRDEKELHET: Miért hazudunk magunkról a közösségi médiában?
MIT KOCKÁZTATUNK, HA TÚL ŐSZINTÉK VAGYUNK A NETEN?
Mindannyiunknak megvan a saját elképzelése arról, hogy hol húzódik a határ a magánélet és a szakmai élet között. Vannak, akik tisztán munkakapcsolatot tartanak fenn a kollegiákkal, mások barátként kezelik őket.
De még ha szigorúan különválasztod a magán és a munkahelyi kapcsolatokat, ne felejtsd el, hogy valaki más is tehet fel információkat a magánéletedről.
Felmérések adatai azt mutatják, hogy közel 50%-unk tart attól, hogy barátaink, családtagjaink vagy kollégáink olyan információkat tesznek közzé rólunk a közösségi oldalakon, amelyeket mi magunk nem hoznánk nyilvánosságra. Mégis sokan önként adnak olyasfajta információkat magukról, amit később keservesen megbánnak.
Nem csak arról van szó, hogy a nyilvánosan szégyent hozunk a fejünkre. A túlzott őszinteség akár negatív hatással is lehet a karrierünkre. Sok munkaadó ellenőrzi az állásra pályázók közösségi média szereplését felvételkor. És sok olyan eset is van, amikor az alkalmazottak az oldalukra írt meggondolatlan bejegyzés miatt vesztették el állásukat.
LÉGY ÓVATOS AZ ÉRZELMEK ONLINE KIFEJEZÉSÉVEL
Amikor elöntenek bennünket az érzelmek (pozitív és negatív egyaránt), gyakran azonnal meg akarjuk osztani ezeket barátainkkal, családtagjainkkal és kollégáinkkal, hogy támogatást kapjunk tőlük. Ebben az állapotban könnyen megfeledkezhetünk a személyes és a szakmai határvonalról, és arról, hogy a közösségi oldalakon lévő információk nagy sebességgel terjedhetnek.
Íme 5 egyszerű tipp, melyek segítenek elkerülni, hogy túl őszinte legyél a közösségi médiában, és megőrizd jó hírneved:
- Világosan válaszd el a személyes és a szakmai területeket
Dönts szabályokról, korlátozásokról és korlátokról. Ezt az információt közöld barátaiddal, rokonaiddal és kollégáiddal.
Ha megsértik az általad felállított határokat, tedd világossá, hogy ez számodra elfogadhatatlan. Ha valaki folyamatosan próbára tesz, ideje elgondolkodni azon, hogy kell-e neked kapcsolatot tartani azzal a személlyel? Munkahelyi és személyes célokra érdemes különböző közösségi oldalakkal rendelkezni, és korlátozni, hogy kik láthatják.
EZ IS ÉRDEKELHET: A média hatása az, hogy rossznak látjuk a világot?
- Tartsd tiszteletben mások határait
Ne tegyél közzé olyan fényképeket és videókat, melyen mások is szerepelnek, az ő engedélyük nélkül. Tartsd tiszteletben a magánéletüket (és ne szerezz ellenségeket).
- Ne felejtsd el az adatvédelmi beállításokat
A legtöbb közösségi hálózaton rugalmasan szabályozhatod, hogy ki férhet hozzá bejegyzéseidhez, fotóidhoz és videóidhoz. Beállíthatod például azt az elérhetőséget, hogy csak „barátok” láthassanak, vagy akár meghatározott személyeket is megjelölhetsz. Így a posztjaid a kívülállók számára titkosak maradnak.
- Ne posztolj, ha nagyon fel vagy pörögve
Ha erős érzések kerítenek hatalmukba (fájdalom, harag, örömteli izgalom, vagy éppen felöntöttél a garatra stb.), állj ellen a kísértésnek, hogy azonnal megoszd őket az egész világgal. Adj magadnak egy kis időt, hogy megnyugodj és átgondold a dolgokat.
Kérdezd meg magadtól: hány ember fogja látni a posztomat? Megbánthatok valakit? Hasznos lesz valakinek? Készen állok arra, hogy a kollégáim vagy a feletteseim is elolvassák?
Érdemes abból kiindulni, hogy a barátaid, ellenségeid, kollégáid, főnököd és még sok ezer ember látni fogja, amit közzéteszel. Ha nem akarod, hogy ezek közül akár egy is elolvassa amit írtál, ne tedd közzé.
- Ha kínosan őszinte voltál, inkább minél előbb töröld a posztot
Ha valami meggondolatlanságot követtél el, és olyasmit tettél közzé a közösségi oldalakon, ami ronthatja a hírneved, a legjobb, ha mielőbb törlöd a bejegyzést (főleg, ha nemrég tetted közzé).
Ha valaki más kompromittáló információt közölt rólad, kérheted annak eltávolítását, és ha ezt megtagadja, panaszt tehetsz a hálózati adminisztrációnál. Az, hogy ez mennyire lesz hatékony, az már más kérdés.
AZ INTERNETEN KÖZZÉTETT INFORMÁCIÓ ÖRÖKRE OTT MARADHAT
Még ha törlöd is a posztot (vagy csak bizonyos személyek számára volt elérhető), előfordulhat, hogy a tudtod nélkül is tovább osztják (mentik, vagy képernyőképet készítenek stb.). Ezért érdemes különösen gondosan ellenőrizni mindent, amit közzéteszel. Ne feledd, hogy még egy személyes üzenet is rendkívül negatív hatással lehet a hírnevedre és karrieredre.
EZ IS ÉRDEKELHET: Miért okozhat kapcsolati problémákat a Facebook?