A nők szeszélyeit a pre/menopauzával magyarázzák, de a férfiak hangulatingadozása a közelmúltig rejtély maradt. Egy urológus ad választ a kérdésre.
A nemi sztereotípiák továbbra is virágoznak a köztudatban. Ha egy nő hisztis, az valószínűleg senkit nem lep meg. De ha egy férfi csinálja ugyanezt, akkor azt azonnal elítélik, mert nem viselkedik igazi férfiként. Lehet vitatkozni arról, hogy ki jött a Marsról és ki a Vénuszról, de az orvosoknak megvan a válaszuk arra a kérdésre, hogy miért válhatnak túl ingerlékennyé a férfiak 40 után (spoiler: igen, megint a hormonok a hibásak).
Férfiingerlékenység
A fő férfihormon, a tesztoszteron nem csak a szexuális vágyért felelős – befolyásolja az izomnövekedést, erősíti a csontokat, javítja a memóriát. Amikor a szintje csökken, a férfi ingerlékennyé válhat.
A férfiingerlékenység gyakran jelentkezik a 40 év feletti férfiaknál. Úgy vélik, hogy ebben az időszakban az andropauza tapasztalható náluk, azaz a férfiklimax. Ez hasonló tünetekkel járó változó állapot, mint a nőknél a menopauza, csak sokkal lassabban zajlik le.
A tesztoszteronszint csökkenését lehet lassítani ha valaki helyesen táplálkozik, rendszeresen edz, aktív szexuális életet él, jó egészségnek örvend és nem fogyaszt sok alkoholt, és nem szív rengeteg cigarettát.
Könnyű eldönteni, hogy fennáll-e nálad ez az állapot, csak nézd meg, hogy ezeket a változásokat észleled-e magadon:
- ingerlékenység
- agresszivitás
- önuralom csökkenése
- szorongás
- könnyelműség
- reménytelenség
- önbecsülés csökkenése
- hirtelen hangulatváltozások.
EZ IS ÉRDEKELHET: Miért nem értenek bennünket a férfiak?
A tesztoszteron és a stressz
A stressz a tesztoszteronszintet is befolyásolja. A férfiaknál a stressz gyakran válik krónikussá, mivel nem hajlandóak orvoshoz menni, és nem akarnak őszinte beszélgetést folytatni a családjukkal sem. De ha túl sokáig úgy tesz a férfi, mintha nem lennének érzelmi és pszichikai változások az életében, akkor tovább csökkenhet a tesztoszteronszintje, és fennáll a veszélye, hogy ördögi körbe kerül. Nem elég az életkorral összefüggő tesztoszteron csökkenés, még hozzájön a stressz okozta csökkenés is.
Ez pedig hatással lesz a szexuális élet minőségére. A stressz hatására az adrenalin és a kortizol hormonok gyorsabban kezdenek termelődni. Ez egy tipikus túlélési mechanizmus, amely segít például a harcban, fokozza a reakciót és tompítja a fájdalomérzetet. De ha a stresszt kiváltó ok nem tűnik el gyorsan, akkor a kortizol kezdi gátolni a tesztoszteront.
Ennek eredményeként csökken az életképes spermiumok száma. Sőt, a stressz hatására az erek „begörcsölnek” – majd az erekciós funkció is romlik.
Mit lehet tenni?
Annak érdekében, hogy ne súlyosbodjon a helyzet, fontos, hogy a férfi időben forduljon orvoshoz. Az urológus azt tanácsolja, hogy végeztessen vérvizsgálatot tesztoszteronra, ösztradiolra, LH-ra, FSH-ra és prolaktinra, és ultrahangot is csináltasson a húgyúti rendszeréről. 40 éves kor után ellenőriztetheti a vérét prosztata-specifikus antigénre (PSA), amely a prosztatarák korai felismeréséhez szükséges.
Az orvos azt is tanácsolja a férfiaknak, hogy mondják el szeretteiknek a szorongásaikat, ne hallgassanak róla, és ne vigyék túlzásba az idegrendszeri stimulánsokat, például az alkoholt és kávét sem.
EZ IS ÉRDEKELHET: 12 különbség nők és férfiak között