…olyanok, mint a drogosoké?
„A férjem nagyon sokat ivott. 3 hónapja már nem iszik alkoholt, de a kedélyállapota csapnivaló. Arra panaszkodik, hogy mindene fáj, ezért aszpirint szed. A kérdésem az lenne, hogy okozhat-e az alkohol hiánya ugyanolyan fájdalmat, mint a drogosoknak?”
Alkoholelvonási tünetek
Régóta megkülönböztetjük a kábítószer-függőséget az alkoholizmustól, de most úgy tűnik, hogy ez a két patológia hasonlóságot mutat.
A drogosoknál és az alkoholistáknál ugyanazokat a pszichológiai jelenségeket látjuk: bizonytalanság, függőség, depresszív hajlam, frusztráció. Az alkohol a drogokhoz hasonlóan csillapítja a pszichés szenvedést, egyfajta depresszió- és szorongásoldó öngyógyításként működnek. Ez az, ami megnehezíti az elvonást, vagyis az alkoholos italok és a kábítószerek végleges abbahagyását.
Ahogy múlnak az évek, a túlzott alkoholfogyasztás függőséget okozhat, ezt nevezik „másodlagos alkoholizmusnak”. A kezdeti pszichés függőség fizikaivá válik. Ez abban nyilvánul meg, hogy képtelen abbahagyni az ivást, állandóan vágyakozik rá.
EZ IS ÉRDEKELHET: Az alkoholfüggőség 4 jele
Az alkoholivás abbahagyása
Az alkoholivás abbahagyása valóban okozhat testi tüneteket: remegés, görcsök, étvágytalanság, hányás, izzadás, erős szívdobogás, álmatlanság, rémálmok… Ehhez jönnek még a pszichés tünetek: aggódás, ingerlékenység, szorongás, túlérzékenység… Az alkoholfüggőségből nagyon nehéz kikerülni.
Sokszor csak orvosi segítséggel sikerül. Az orvos nyugtatókat ír fel a szorongás csökkentésére, valamint olyan gyógyszereket, melyek enyhítik a fájdalmat és segítenek elviselni az alkohol hiányát. Van, amikor pszichoterapeuta segítsége és támogatása is szóba jön. Természetesen a család segítő szerepe és odafigyelése elengedhetetlen.
A család legyen figyelmes, bátorítsa az erőfeszítéseit, és javasolja, hogy forduljon segítségért ahhoz a háziorvoshoz akiben megbízik, ha úgy érzi, hogy feladja. Ha már eljutott a gyógyulás egy szintjére, mindent be kell vetni annak megakadályozása érdekében, hogy visszaessen.
EZ IS ÉRDEKELHET: Online játékfüggőség