A nemek közötti egyenlőség ellenére a nők továbbra is fiatalabbnak és szebbnek, a férfiak pedig sikeresebbnek és gazdagabbnak akarnak látszani, mint valójában. A kutatók szerint azonban vannak változások.
Az evolúciós elmélet szerint férfi őseink a nők fizikai vonzerejét értékelték leginkább, amit az egészség és a termékenység jelzőjeként fogtak fel. A történelem előtti nőket a férfiak azon képessége vonzotta, hogy erőforrásokat gyűjtöttek, növelve ezzel az utódok túlélési és boldogulási esélyeit.
Tehát a szépség és a gazdagság vált olyan területté, ahol a legélesebb verseny uralkodik az azonos nem képviselői között. Ha pedig eltúlozzuk érdemeinket ezen a téren, az növeli a párkeresési esélyeinket.
Mivel manapság a közösségi média az önmegjelenítés terepévé váltak, ezért itt igyekszünk szépíteni az imázsunkat, igyekszünk fiatalabbnak, vonzóbbnak és sikeresebbnek tűnni, mint a valóságban.
A Rotterdami Erasmus Egyetem (Hollandia) kutatói úgy döntöttek, kiderítik, hogy befolyásolja a jelenlegi társadalmunk, hogy az egyén milyennek mutatja magát a közösségi médiában. És mennyire élik meg az emberek a nemek közötti egyenlőséget.
Valójában egy olyan társadalomban, ahol elismerik a férfiak és nők egyenlőségét, a nemi szerepek rugalmasabbá válnak. A nőknek már nem kell gazdag társat keresniük a túléléshez, a férfiak pedig több időt fordíthatnak a családra, és nem kell csak a pénzkereséssel foglalkozniuk.
EZ IS ÉRDEKELHET: Pszichológia a közösségi média felemelkedése mögött
A kutatásban anonim felmérés során nyert adatokat elemeztek – 25 országból több mint 12 000 felnőtt férfi és nő vett részt benne. A válaszadókat arra kérték, hogy a különböző állításokkal értsenek, vagy ne értsenek egyet.
Például: „Az Instagramon hazudok a koromról, hogy vonzóbbnak tűnjek”, vagy „… úgy tüntetem fel, mintha ott dolgoznék, ahol valójában nem is dolgozom.”
A felmérés eredményei azt mutatták, hogy a férfiak és a nők arra használják a közösségi médiát, hogy megtévesztő benyomást keltsenek magukról . A nők igyekeznek fiatalabbnak és fizikailag vonzóbbnak tűnni, a férfiak pedig sikeresebbeknek és gazdagabbaknak, mint valójában.
Kiderült, hogy a nemek közötti egyenlőség nem csökkenti a „hamis önbemutatás” jelenségét. Az még mindig virágzik.
Annyi viszont változott, hogy a nők kevésbé túlozzák el fizikai vonzerejüket, viszont a férfiak továbbra is eltúlozzák sikereiket. Mit jelezhet ez? Azt, hogy a nők továbbra is előnyben részesítik azokat a partnereket, akik egyenlő, vagy magasabb szintű hozzáféréssel rendelkeznek az erőforrásokhoz annak ellenére, hogy saját társadalmi-gazdasági helyzetük javult.
Úgy tűnik van, ami soha nem változik.
EZ IS ÉRDEKELHET: Hazugság az egész életem