Kivel ne fordult volna elő, hogy úgy feküdt az ágyban éjszaka, hogy egyfolytában valami negatív dologra kellett gondolnia? És napközben, a rutinfeladatok elvégzése közben a szorongás, félelem, nem biztos, hogy elmúlik. Akkor mit tegyünk?
Ez a félelemérzés különösen kellemetlen és elviselhetetlen, mert hihetetlenül nehéz megszabadulni tőle. Olyan, mint a tűz, amely csak még jobban ég, ha ráfújsz a lángra. Ha megpróbálunk nem gondolni a rossz dolgokra, csak még több rossz gondolathoz, és így még több szorongáshoz vezetnek.
Íme 7 lépés, amely segíthet legyőzni a félelmet:
-
NE KÜZDJÜNK A FÉLELEM ELLEN
A félelem nem te vagy, nem a személyiségedből fakad, hanem csak egy érzelem. És erre valamilyen okból szükség van. A félelmet az ellenállás, és a félelemre való odafigyelés táplálja, ezért azzal kell kezdened, hogy csökkented a fontossági szintjét. Ez a legfontosabb dolog.
EZ IS ÉRDEKELHET: 6 leggyakoribb félelem
-
ÉRTÉKELD
Képzeljük el, hogy van egy skála, ahol a 0 az „egyáltalán nem ijesztő”, a 10 pedig az „iszonyatos félelem” A pontozás segít tanulmányozni a reakciót és szétszedni a félelmet összetevőire: „Mi az, ami ebben a történésben annyira megrémít, hogy 10-ből 6 pontot kap? Hány ponttal lennék elégedett? Hogy nézne ki ez a félelem, ha csak 2-3 pontos lenne? Mit tehetek, hogy eljussak a kívánt szintre?
-
KÉPZELJÜK EL, HOGY A FÉLELEM MEGVALÓSULT
Vegyük a legrosszabb forgatókönyvet: mi a legrosszabb dolog ami történhet, ha a félelmed valóra válik? Leggyakrabban az emberek arra a következtetésre jutnak, hogy az eredmény kellemetlen, fájdalmas lehet, de nem éri meg az előtte átélt idegeskedést. Még jobb, ha a szélsőséges félelem gondolatát átviszed abszurdba, a legreálisabb eseményváltozatok bemutatásával. Ha nevetsz, a humor oldja az ijedtséget, és a feszültség oldódik.
-
A FÉLELMET MÁSKÉPP KELL SZEMLÉLNI
Próbáld megérteni az előnyeit, és fogadd el. A félelem például gyakran a biztonságunkat szolgálja. Ha egy sötét utcán kell éjszaka végigmenned, akkor minden érzékszerved sokszorosával érzékeli a zajokat, a látványt. Néha a félelem nem bénító, hanem inkább „jót tesz”.
-
RAJZOLD LE A FÉLELMED
Úgy rajzold le a félelmed, ahogy azt elképzelted magadban. Ezután próbáld meg tompává, fakóvá, elmosódottá tenni ‒ radírozd ki a körvonalait, hagyd, hogy fokozatosan összeolvadjon a fehér lappal, és gyengüljön a hatalma feletted. Rajzold szépre, kedvesre, „fehér és bolyhosra”, így már nem lesz főszereplő a rémálmaidban.
-
NE KERÜLD EL
Bármilyen ingerre adott reakció elhalványul egy idő után: nem lehet állandóan tériszonyod, ha egy felhőkarcolóban élsz. Ezért próbálj olyan helyzetekbe kerülni, amelyektől félsz. Azután lépésről lépésre kövesd a helyzetre adott reakcióidat. Bár megijedtél, ne feledd: van választásod, hogy reagálsz most. Elmerülhetsz az átmeneti feszültség és stressz állapotában, és küzdhetsz a félelemmel, vagy elutasíthatod egy az egyben.
Ne felejtsd el, hogy egyedül vagy, és ne csak a pánik pillanataiban, hanem egész életedben vigyázz magadra. Tarts fenn egy biztonságos helyet magadban, és kerüld az új szorongásos állapotok és a korábbi félelmek keresztezését. Figyelj oda magadra, és akkor semmilyen külső körülmény nem fog megfosztani a nyugalomba és a világba vetett bizalom állapotától.
EZ IS ÉRDEKELHET: Segítség, itt a pánikroham!