Hol vannak a személyes határaink? Hogyan növeljük úgy önbecsülésünket, hogy mások ne sértődjenek meg? Mikor mondj nemet, akár a hozzád közelállónak is?
Az asszertivitás olyan képesség, mely vigyáz a mentális állapotodra anélkül, hogy mások jogait megsértenéd. Nem összekeverendő a túlzott önbizalommal, az arroganciával, vagy az agresszióval.
Mindannyiunknak van elképzelése a saját magatartásáról, határairól, amelyet mások által is elfogadhatónak tartunk.
- Testi határ megsértése: ha valaki higgadtan utal arra a tényre, hogy a beszélgetőpartner nagyon közel került hozzá fizikailag pl. megölel, a vállát csapkodja. Ez a viselkedés általában kellemetlen, vagy megdöbbentő.
- Az időhatár megsértése: mikor haragszunk valakire azért, mert késik a találkozónkról, ezzel visszaél az udvariasságunkkal, vagy telefonon ránk önt egy egész monológot az életéről.
- Hol a kommunikációs határ? Már a legelső találkozásnál az újdonsült ismerős már tegez, beszéde durva, teletűzdelve trágárságokkal.
- Lelki határ megsértése: ha valakivel a szemed láttára igazságtalanul bánnak, de te hallgatsz „elmész mellettük”, majd emiatt bűntudatod lesz.
A határok megsértésének legbiztosabb jele a kommunikációs során tapasztalható kellemetlen érzés.
EZ IS ÉRDEKELHET: Érzelmi zsarolás… manipuláció
HOGYAN VÉDHETED MEG A HATÁRAIDAT
Először is, tudnod kell nemet mondani. Sokunknak nehéz visszautasítani egy kérést, vagy valamit kikérni magunknak. Gyakran feláldozzuk saját érdekeinket mások érdekében, mivel félünk konfliktusba keveredni, ezzel együtt kritikát, vagy durvaságot hallani. Ennek eredményeként irritáció és agresszió halmozódik fel bennünk. Bizonytalannak, boldogtalannak és erőtlennek érezzük magunkat, mint akit folyamatosan kihasználnak. Magányosak is vagyunk, mert senki nem szeret egy boldogtalan, dühös, vagy éppen ellenkezőleg, lesújtott emberrel kommunikálni.
Ezért fontos helyreállítani a határokat, vigyázni a saját mentális kényelmünkre. A nyugodt, magabiztos emberek gyakran mosolyognak, viccelődnek, nevetnek ‒ kellemes mellettük lenni, velük való kommunikáció tetszik nekünk, szinte felmelegít.
Kezdjél „nem”-et mondani olyan helyzetekben, amikor a kellemetlen érzés gyenge, és nyugodtan helyre tudod majd állítani a határaidat. Meg fogod tapasztalni, hogy a másik reakciója egyáltalán nem olyan lesz, mint amire számítottál és amitől féltél ‒ az esetek többségében meglepetést és örömöt fog okozni neked.
Emlékezz arra, hogy mondj nemet akkor, amikor a személyes határaid sértik meg, mert ez fontos a mentális egészséged szempontjából. Hamarosan azon kapod magad, hogy egyre jobban véded a határaidat. Hidd el, hogy ezt olyan egyszerű megtanulni, akár biciklizni.
NE DŐLJ BE A MANIPULÁCIÓNAK
Szülői manipuláció: „Hogy lehet ilyen későn hazajönni, gyerekem?” „Annyit idegeskedtem miattad, hogy a sírba fogsz vinni!” A szülő megpróbál bűntudatot ébreszteni a gyerekében, annak érdekében, hogy alárendelje a saját akaratának és „magához kösse”.
Soha ne magyarázz el semmit egy manipulátornak, őrá úgysem hatnak az érvek, ő csak a saját akaratát akarja érvényesíteni. Az ilyen embernek minden további nélkül meg kell határozni a határaidat. Ha ezt nem teszed meg, akkor a követelmények egyre csak növekedni fognak. A szülői zsarolás esetén az igazság kontra hazugsághoz való ragaszkodás technikája jól működik: „Az tényleg igaz, hogy későn jöttem haza, de az nem igaz, hogy emiatt a sírba kerülsz, az emberek nem ettől szoktak meghalni”.
EZ IS ÉRDEKELHET: Magas vagy alacsony az önértékelésed?