Lehetetlen úgy leélni egy életet, hogy fájdalmat ne okoznánk azoknak, akiket szeretünk. Lehet, hogy ezt más érdekében tesszük, mondjuk mikor a gyerek valamiféle önpusztító szokást akar felvenni, mi pedig kemény módszerekkel próbáljuk ennek elejét venni. De akkor is fájdalmat okozhatunk másnak, amikor magunknak teszünk jót, mondjuk mikor pl. kilépünk egy kapcsolatból. Legtöbben rosszul érzik magukat ha fájdalmat okozunk, hogy megbántjuk szeretteinket. Vannak, akik az életben sokat bántják partnereiket és gyerekeiket egyaránt. Sokszor ezekre az emberekre ráakasszák a nárcisztikus, vagy borderline személyiség címkéket. De ezt félretéve, nézzük meg, miért bántják meg direkt az emberek egymást?
-
Nincs empátiája
Néhány embernek elég alacsony az empátia szintje. Nem tudják mások helyébe képzelni magukat, és nem látják mások szemszögéből a dolgokat. Valójában nem is tudják, hogy milyen károkat okoznak másoknak tapintatlanságukkal. Vannak dolgok, melyekkel neked ártanak, de maguknak nem, ezért nehezen találják a középutat. Ha ez az ember egy közeli hozzátartozód, akkor ez főleg nagyon frusztráló lehet. A jó hír az, hogy ő nem egy rosszindulatú ember, csak éppen nem ért meg másokat ‒ és ha a partner hajlandó megváltozni ‒, akkor elkezdhet dolgozni azon, hogy javítson a kommunikációján, és alapvető szabályokat állítson fel arra vonatkozóan, hogy mi a jó, és mi a nem elfogadható viselkedés a részéről.
EZ IS ÉRDEKELHET: A gyermek bántalmazások pszichológiája
-
Önutálat
Ha az emberek nem szeretik saját magukat ‒ bármennyire is titkolják ‒, akkor valószínűleg ezt az önutálatot másokra is ki fogják vetíteni. Főleg akkor, ha ez az önutálat abból származik, hogy a múltban valaki bántalmazta. Ezt a bántalmazást továbbítja azok felé, akiket szeret ‒, megismételve ezzel az őt ért élményeket. Az a vágy vezérli, hogy téged is ugyanúgy bántson, mint ahogy őt bántották, és elnyomjon annyira, hogy fájdalmat okozzon neked, mint ahogy őneki okozott valaki fájdalmat régebben. Ha olyan emberrel vagy, aki öngyűlölet miatt okoz neked fájdalmat, ‒ és vele akarsz maradni ‒, akkor segítségre lesz szüksége, hogy saját kérdéseit megválaszolja. Ha nem kap szakszerű segítséget, akkor ugyanazokat a mintákat fogja újra és újra ismételni.
-
Alacsony önbecsülés
Amikor az emberek kevésre becsülik önmaguk, akkor nem tudják felmérni, hogy cselekedeteikkel mennyire árthatnak másoknak. Tegyük fel, hogy anyukádat meghívod magadhoz karácsonyra, mert ez nagyon fontos neked. Anyukádnak alacsony az önbecsülése, és nem érti, hogy ez miért olyan fontos neked, ezért már harmadszorra is a nővéredhez megy. Anyukád alacsony önbecsülése vezetett oda, hogy nem ismer téged, nem érti, hogy mennyire fontos neked a jelenléte, és milyen mély fájdalmat okozott a tettével. Ha úgy értékeled, hogy szerettednek alacsony az önbecsülése, akkor mutasd meg neki, mondd el, hogy mennyire fontos neked. Ne hidd, hogy ők tudják ezt.
-
Szándékos bántás
Sokszor az emberek akaratlanul bántanak meg másokat, de néha szándékosan készülnek rá. Ha a párod másokat helyez előtérbe helyetted, akkor fölényben érzi magát. Ha kritizál téged, sérteget és lenézi az eredményeidet, akkor úgy érzi, hatalma van feletted. Meg akarja gyengíteni a helyzeted, hogy domináns szerepet kapjon a kapcsolaton belül és olyan hatalmi egyensúlyt hozzon létre, mely neki kedvez. A mások bántása is annak a stratégiának a része, hogy téged gyengítsen. Ha tudatában vagy, hogy a partnered így viselkedik, akkor vessétek fel ezeket a kérdéseket, és kérjetek segítséget. Neked is segítségre lehet szükséged és fontolóra kell venned a kapcsolat elhagyását.
-
Élvezi mások fájdalmát
Egyesek élvezik mások bántalmazásának folyamatát. Ez általában egy mélyen beágyazott gyerekkori visszaélésszerű bántalmazásnak lehet a következménye. Olyan dolgokat tesznek, melyek már lejátszódtak az életükben, de most ők a bántalmazók és izgalmat tapasztalhatnak meg azáltal, hogy bántanak téged. A neked okozott fájdalom eltereli a figyelmet az ő általa elszenvedett fájdalomról. A kontroll megszerzése és a te gyengítésed, a fájdalom okozás, részegítő élményként hat rá. Mint feljebb már írtam, ha ilyen emberrel állsz kapcsolatban, segítségre lesz szüksége, te pedig mérlegeld a kapcsolat elhagyását.
-
Azért vonzod őket, mert könnyen megbántódsz
Nehéz lehet lenyelni a pirulát, de nem véletlenül választunk ki valakit magunk mellé. Öntudatlanul olyan embert választunk, aki beleillik a világról szóló tudatalatti felfogásunkba, és ha a partnered olyan valaki, aki a fenti okok miatt másokat bánt, akkor azért választott téged, mert úgy tekint rád, mint valakire, aki megfelelően reagál a viselkedésére.
Ha a partnered vonzhat olyan embereket, akiket bánthat, akkor lehet, hogy te is vonzol olyan embereket, ahol te szenvedhetsz. Ha olyan szülő mellett nőttél fel, aki bántalmazott akár érzelmileg, akár fizikailag, akkor vonzódhatsz egy olyan partnerhez, aki ugyanúgy viselkedik. Csak akkor bánthat, ha készen állsz eljátszani azt a szerepet. Ha ilyen kapcsolatban vagy, keress segítséget.
Senki sem érdemli meg, hogy olyan emberrel legyen kapcsolata, aki bántja őt. Ha tetteik alacsony empátiából, vagy alacsony önbecsülésből származnak, akkor együtt lehet velük élni – feltéve, hogy felelősséget vállalnak a tetteikért, és hajlandóak változni. Olyan emberrel együtt maradni, aki élvezi azt, ha fájdalmat okoz, és aki direkt megbánt azért, hogy átvehesse feletted az irányítást, sokkal nagyobb kihívás. Meg kell kapnia a segítséget és támogatást, és neked pedig megkell hoznod a döntést arról, hogy érdemes-e fenntartanod egy ilyen típusú kapcsolatot.
EZ IS ÉRDEKELHET: Érzelmi zsarolás… manipuláció