Nehéz örökre letenni a cigarettát? A dohányosok biztosak benne, hogy igen. Ez a meggyőződés akadályozza meg a rossz szokás feladását? Valóban elegendő a félelmeink felismerése, hogy sikerüljön a tervünk? Miért félünk leszokni a dohányzásról? Ennyire nem számít az a rengeteg pénz, amit elfüstölünk?
Amikor a beteg azt mondja: „Még nem vagyok hajlandó abbahagyni a dohányzást”, az orvos válasza: „Nos, rendben. Az orvosok várnak magára. A patológusokat is beleértve”.
Mit éreznek azok az emberek, akik úgy döntenek, hogy abbahagyják a dohányzást? A legelső érzelem, a félelem. Attól tartanak, hogy a dohányzás abbahagyása után ingerlékennyé válnak, hogy nem találják majd a helyüket. Attól félnek, hogy úgy érzik majd: A mozi nem érdekes. A színház sem vonz. A sétálás unalmas. Nem akarok tévét nézni. Idegesít az olvasás.
De mit lehet tenni? A legjobb tanács az, hogy ne félj. Ne aggódj már előre, ne ess pánikba. Tényleg nem kell félni. Az ilyen helyzetre való reagálást, a negatív következményeket az emberek maguknak találták ki.
EZ IS ÉRDEKELHET: Miért dohányoznak a fiatalok?
A helyzet az, hogy bárki bármire képes ösztönözni magát. A dohányos már annyit hallott a cigaretta elvonásával járó nehézségekről, hogy amint abbahagyja a dohányzást, számít is ezekre a „mellékhatásokra”. Miközben a megvonási tünetek (köhögés, székrekedés, szédülés) csak a leszokók 4%-ánál fordul elő. Ráadásul elég gyorsan el is múlik, 1-2 hét alatt.
A legnehezebb az első nap betartani, hogy nem gyújtunk rá. Az első hét dohányzás nélkül könnyebb. A második nehezebb… Cikk-cakk: fel és le. A nikotin az utolsó elfüstölt cigaretta után fél órával ürül ki a szervezetből. A test három héten belül nagymértékben megtisztul, hat hónap alatt pedig megszokja a cigaretta nélküli életet.
De mi történik velünk? Valaki a leszokás ideje alatt idegessé, mérgessé vált. Végül is azt hallotta, hogy ez történik az emberrel. Ő magának beszélte be! Van, akit minden idegesít és búbánatossá válik. Ezt is ő magának beszélte be.
Miért félünk leszokni a dohányzásról?
Sajnos az életünkben sokszor megjelenik a félelem, a fenyegetések és a zsarolás: ha nem csinálod, mérges leszek, ha nem teszed meg, nem kapsz dicséretet, ha nem engedelmeskedsz, megbüntetlek. Így neveljük fel a gyerekeinket: büntetéssel fenyegetünk és gyakran büntetjük is őket. De a félelemre építeni nem lehet. Alárendeltségi viszonyhoz vezet és a belső tiltakozás növekedni fog és lázadáshoz vezet. Így van ez a gyerekekkel. Míg kicsik, félnek. Amikor felnőtté válnak – megbosszulják gyermekkoruk minden félelmét. Lehetetlen úgy oktatni, hogy közben büntetéssel fenyegetünk.
Aki többször legyőzte már a félelmét, az ezzel önbizalmát és önértékelését is táplálja.
Sok orvos megrémíti a beteget: ha továbbra is dohányzik, akkor rákos lesz, cukorbeteg lesz, elüszkösödik a lába és levágják. A dohányzásról leszokni vágyók hibája, hogy egyszerre félnek is, meg nem is. Félünk a repüléstől, de azért repülünk.
A dohányzás abbahagyása akkor hozza meg a legjobb hatást, ha nem a félelemre, hanem a tudatos megközelítésre épül: „Szeretnék leszokni! Uralkodok magamon! A dohányzás manapság nem divatos. Nem akarok mindig büdös bagószagú lenni. Nem akarom, hogy a gyerekeim is dohányozzanak. Saját akaratomból hagyom abba a dohányzást és akkor jobban fogom érezni magam.
Akik lemorzsolódnak a leszokás során, azok félnek attól, hogy valamit, amit szeretnek, azt megvonják tőlük.
Ezért teóriákat állítanak fel maguknak: „Úgysem fog sikerülni.” „Nehéz dolgom lesz.” „Azoknak, akik régóta dohányoznak, azoknak az orvos nem tanácsolja a hirtelen leszokást.” „Lesznek elvonási tünetek. Dühöngeni fogok, aggódok, feszült leszek és mindenkit utálni fogok magam körül.”
Tehát előre felhergelik magukat. Valójában nem is akarják komolyan. Félnek megválni a nikotintól és azt gondolják, hogy valami szeretett, kedves, fontos és szükséges dolgot akarnak elvonni tőlük gonosz emberek. Megpróbálják egyszer, kétszer, háromszor… majd feladják azzal, hogy ez nekik nem megy.
Mit tegyél?
Mondogasd magadnak: „Ezt akarom! Meg tudom csinálni! Tudom, sikerülni fog! Ha egyszer nem sikerül, megpróbálom másodszor, harmadszor, negyedszer! Addig fogom próbálni, amíg nem sikerül!”
Nagyon fontos nyerni! Ne feledd, hogy az emberek gyakrabban inkább el sem kezdik, minthogy kudarcot valljanak. A siker legnagyobb akadálya a kudarctól való félelem.
Hogyan szokjunk le? Van aki kipróbálja a „nem most” módszert. Először 1 óránként, majd 2 óránként, aztán 3 óránként rágyújtani. Hátborzongató tapasztalat. Három óra gyötrelem, állandó óra nézegetés, idegeskedés, hogy mikor telik már le az a 3 óra. Majd a nagy nehezen elért idő után rágyújtani micsoda mennyei érzés. Ezzel nem leszokni segítünk, hanem élvezni a dohányzást. Sokkal jobban ízlik a dohány, mint előtte.
Megoldás: most rögtön dobd el!
Nincs félelem! Nincs holnap! Sokszor a „nem most”-ból „soha” lesz. A cél egyre csak tolódik, mert egyszerűen nem is létezik. De a halál, ha dohányzunk, egyre gyorsabban közeledik. Gondolni kell a jövőre, és mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a lehető leghosszabb ideig élhess egy értékes, gazdag, füstmentes életet.
EZ IS ÉRDEKELHET: 15 vicces társkereső profil