Tippek otthoni távmunkához a koronavírus idején
A Covid-19 vírus kitörése olyan munkamodellek bevezetéséhez vezetett, amelyhez nem voltunk eddig hozzászokva.
Ebben az egészségügyi válságban sok munkáltató döntött a home office, azaz távmunka bevezetése mellett. Ha csak egy napról lenne szó, azt viszonylag könnyű lenne megoldani. A probléma az, hogy ezt most rutinszerűvé kell tenni, hogy a termelékenység és a teljesítmény továbbra is magas szinten maradhasson a főnök nyomása, vagy a kollégák segítsége nélkül.
Amikor rákényszerülünk a változtatásra, agyunk elkezdi felfedezni a fenyegetést, az új helyzet pozitívumait, de ez nem mindig reális a tapasztalat hiánya miatt. Látjuk az otthoni kényelem lehetőségét, de azt nem látjuk, hogy mennyire sok az otthoni zavaró tényező és az elpazarolt idő. Ráadásul ha nem egyedül vagyunk, otthon a párunk, a gyerekek, akkor még alkalmazkodnunk is kellene egymáshoz.
Otthoni iroda
Felkelünk, zuhanyozunk és reggelizünk, elmegyünk az irodába, beszélgetünk a kollégákkal és elkezdünk dolgozni. Megvan a szokásos munkamenetünk. Bár előfordulhatnak váratlan események, de ez nem gond, mert az agyunk rendet és rutint észlel. Ezért ebben a környezetben tudunk elérni magas termelékenységet. Amikor innen távozunk pl. távmunkára, akkor még az első napokban visz a lendület, de aztán a teljesítmény csökkenni kezd, majd el is tűnhet teljesen.
Probléma:
- eltűnt a főnökök nyomása, kollégák segítsége,
- otthoni zavaró tényezők
- otthoni más munka pl. főzés, mosás, vasalás stb.
- képernyőn keresztül végzett munka
- kanapé kényelme.
Jól vagyunk, de csak az elején. Könnyen elveszíthetjük a koncentrációt és egyszer csak észrevesszük, hogy dolgozunk, de nem csinálunk semmit. Ez pedig bűntudatot, stresszt és szorongást eredményez. Ennek nem kellene így lennie.
A következő útmutatások betartásával optimálisan és kényelmesen végezhetjük az otthoni munkát:
-
Csendes hely
Ideális esetben reprodukálhatjuk az irodánkban lévő körülményeket, mondjuk egy kizárólag munka számára kijelölt csendes helyet. Megpróbálhatjuk megtalálni azt a helyet a lakásban, ahol legjobban tudunk koncentrálni és csak munkára fog szolgálni az elkövetkezendő időszakban. Lehet ez a nappali egy sarka, a konyha asztal, stb.
-
Kényelem
Amit másképp kell csinálni az iroda és a lakás között: az a kényelem megteremtése anélkül, hogy lustasághoz, vagy alváshoz vezetne. Módosítsunk úgy az újonnan kialakított helyünkön, hogy több napot tudjunk ott tölteni anélkül, hogy figyelmünk egyre csökkenne.
-
Pihenés
Az otthoni munka kezdetén, mivel nem feltétlenül kell teljesítenünk az ütemtervet, ezért erőfeszítéseket teszünk annak érdekében, hogy minden munkát a lehető legrövidebb idő alatt elvégezzünk. Ez segít az első vagy második napon, de aztán azt vesszük észre, hogy egyre inkább oda a motivációnk. Ha ez történik, akkor helyezd át a munkaidőt máskorra, és ütemezz be egy rövid szünetet.
-
Rutin megtartása
Reggel akkor ébredjünk, mint az eddigi munkanapjainkon. Azt az időt, amit eddig utazással töltöttünk, azt most tölthetjük kávézással, a nap megtervezésével és a heti célok átgondolásával.
Sokszor felmerült már a járványtól függetlenül is, hogy a jövő munkája a távmunka. Sokan már kombinálják ezt azzal, hogy csak néhány nap mennek be az irodába, a többi nap otthonról dolgoznak. De most a hirtelen, kényszerű változásokhoz még nem volt időnk hozzászokni, ezért a munkahelyünk megőrzése érdekében végre kell hajtanunk bizonyos változtatásunkban életmódunkban.