… és hogyan változtassunk ezen?
Minden év utolsó napjának szilveszterén több millió ember újévi fogadalmi rituálét végez. Pedig szinte mindenki tisztában van vele, hogy a fogyókúra, a tuti leteszem a cigit most, az új üzleti vállalkozás iránti vágy, 2-3 hét alatt füstbe megy.
Miért történik mindez? Ennek három oka van, és ha ezt megérted, akkor másként nézheted az elmúlt évek fogadkozási kudarcait és talán ez évben már sikerülni fog ami eddig nem ment.
EZ IS ÉRDEKELHET: Légy dühös, és meg tudod tartani az újévi fogadalmadat
-
A valódi ok hiánya
Sokan úgy gondolják, hogy biztos a siker akkor, ha megvan a motiváció, ami gátat vet a lustaságnak és annak is, hogy amúgy is kevés szabadidőnkből áldozzunk rá. A motiváció azonban nem árucikk, a lustaság pedig nem vágható ki úgy az életünkből, mint rothadás az almából. Mindenkinek napi 24 óra adatik meg. Mi hiányzik nekünk valójában? A komoly ok hiánya az, ami miatt az újévi fogadalmainkat nem tartjuk be.
Hogy a szándék esélyt kapjon a túlélésre, hogy feladattá és eredménnyé váljon, ahhoz az embernek komoly ok kell. A szándék önmagában kevés. Senki nem akar azért lefogyni, hogy a mérleg kevesebbet mutasson. Mindenki olyan dologba akar energiát fektetni, ami valahová vezet, és ezzel el is ér valamit. Mert mindent megteszünk annak érdekében, hogy egy bizonyos módon érezzük magunkat – hogy megtapasztaljuk a büszkeséget, az örömöt.
Ez a megtapasztalás az, ami hajt minket előre, és lehetővé teszi az elkerülhetetlen nehézségek, a tehetetlenség és lustaság leküzdését. Ha ezek az okok erősek és sokat jelentenek számunkra, a lustaság és a motiválatlanság kérdése egyszerűen nem merül fel, mert minden körülmények között meg akarjuk tenni amit elhatároztunk.
Szükség van motivációra ahhoz, hogy megtedd azt amit akarsz, és amit szeretsz? Le kell-e győzni a lustaságot annak érdekében, hogy azt tedd amit örömöt okoz? Természetesen nem. Erre az örömre való várakozás fog elvezetni minket a célunkig. Tervezünk, szabadidőt találunk, megváltoztatjuk a prioritásokat és haladunk a célunk felé. És a haladás érzése, a célhoz való közelítés ami fontos számunkra, ami már eleve örömöt és boldogságot okoz nekünk.
És ha nem találsz elegendő okot erre vagy arra, akkor jön az a gondolat, hogy felhagysz az egésszel. Ebben a szakaszban erre nem fogsz gondolni. Hagyd a felesleges csalódásokat, és lépj tovább ahhoz, ami igazán fontos számodra.
-
A perspektívák figyelmen kívül hagyása
Az embernek csak gyerekkorában van olyan érzése, hogy örökké fog élni. Az élet rövid, és jobb ha valami értelmes dologgal töltöd ki, olyan valamivel, ami tetszik és örömet okoz. Könnyű megengedni, hogy szétfolyjanak a napok, a hetek a nagy nyüzsgésben. Így nagy eséllyel elfelejted a fontos dolgokat is. Legtöbbször rövid távú terveket készítünk újévi fogadkozásaink alapján, ám ez inkább fordítva működne. A hosszú távú tervek és prioritások teszik lehetővé a rövid távú tervek meghatározását.
Az apró feladatok mellett azért fontosabb kérdéseket is fel kell tenni. Mit akarok az életemtől? Mitől értékes, hasznos, értelmes az életem? Minél nagyobb a feladat, annál vonzóbb lesz számunkra. Minél fontosabb és jelentőségteljesebb az előrehaladás oka, annál könnyebb megtenni azt nap mint nap. Időként lépj ki a napi rutinból és tegyél fel magadnak komoly kérdéséket. Így az egész meghatározása megkönnyíti a részletek megértését.
-
Ön-szabotázs
Végül, az újévi ígéreteket, sok máshoz hasonlóan komolyabb ok miatt is elfelejthetjük. Az ember saját tudatán belül irracionális félelmek, konfliktusok és problémák is felléphetnek, melyek az egyértelmű terv és világos prioritások ellenére nem engednek tovább haladni a cél felé. Ezek az ellentmondásos érzelmek rossz irányba vezetnek. Ez szinte mindig egy olyan belső védelmi mechanizmus, amely a tudatosság mélyebb szintjén inkább veszélynek, mint sikernek tekinti a terv megvalósítását. És az ilyen belső fékeket rendkívül nehéz legyőzni észérvekkel.
Az ön-szabotázs mindig belső konfliktusnak tekinthető, amely a józan ésszel ellentétes. Ha egy fontos célt akarsz elérni, miközben magad figyelve csak probléma hegyekkel kerülsz szembe, akkor legelőször a belső harmóniát kell megteremteni.
Ha őszinte vagy magaddal, akkor észreveszed, és őszintén megdöbbent hogy te magad vagy oka terveid meghiúsulásának. Nagyon nehéz saját magad szabotázsától megszabadulni, de ha ezt a konfliktus nem lesz feloldva, akkor ez más tervek végrehajtásának is akadálya lehet.
4. Fogadkozzak, vagy sem?
Az újévi fogadkozás remek alkalom valami nagy és fontos dologgal indítani az újévet. De a hétköznapokban már meg kell értened, hogy miért csinálod ezt, miért kell leküzdeni a szükségszerűen felmerülő nehézségeket. Fontos, hogy a feladatok harmonizáljanak az élet hosszabb távú terveivel. És ami a legfontosabb, bármilyen terv végrehajtása előtt érezd magadban a harmóniát. A felelőtlen fogadkozás önmagunk megtévesztése és a hétköznapok egyhangúságában kudarcra vagyunk ítélve. Sokkal jobb összegyűjteni azokat a dolokat, amire büszkék lehetünk, és tudjuk, hogy még értelme is van.
EZ IS ÉRDEKELHET: Hogyan birkózhatsz meg a karácsonyi magánnyal