A mérgező szülők után foglalkozzunk a mérgező gyerekekkel. Elég durvának hangzik, de bizony van ilyen is.
A gyerekek gyakran lázadnak és nem akarják betartani, sem tiszteletben tartani az otthoni szabályokat. Ezzel a magatartással egyes gyerekek komoly problémát okoznak a szüleiknek, akik sokszor túlterheltek, és ehhez még hozzájön a gyerekük kimerítő viselkedése. Ha a gyerek-szülő viszony hirtelen elkezd romlani, akkor lehet gyanakodni a mérgező gyerekre, más néven, a zsarnokra.
Ebben az esetben az otthon szépen átalakul ellenséges területté. A szülő ahogy hazaér a napi robotból és beteszi a lábát az ajtón, már le is izzad, mert tudja, hogy egy utálatos kis zsarnok vár rá odabent. Egy gyerek, aki mindent elkövet azért, hogy rávegye a szüleit arra, amit ő akar…, de nagyon. A szülők minél jobban próbálják átvenni az irányítást és menteni a menthetőt, a gyerek annál inkább védekező álláspontot vesz fel, ami a szűnni nem akaró akaratosságban nyilvánul meg.
„A gyerek korlátok nélkül zsarnokká válik.”
Hogyan lehet felismerni a mérgező gyerekeket?
Fontos, hogy ne keverjük össze a mérgező gyereket azzal, aki az életkorának megfelelően viselkedik. Olyan viselkedéssel, amely egy teljesen normális lázadás következménye. Vannak olyan viselkedések, melyeket már csírájában el kell fojtani. Azért szükséges a korlátok meghatározása, hogy ezzel elkerülhető legyen a gyerek zsarnokká válása. Fontos, hogy ezek a korlátok rugalmasak legyenek, ami egy ponton szilárddá válik ha kell.
EZ IS ÉRDEKELHET: Mérgező szülők
A makacsság az, ahol feltétlen le kell fektetni a határokat. Ez az a viselkedés, amikor a gyerek kihívás elé állítja a szülőket és be akarja vonni őket az ő agresszív és ellenséges játékába.
A lefektetett szabályok megsértése, a büntetések be nem tartása olyan jelek lehetnek, melyekre figyelni kell.
Figyelj oda minden olyan jelre ami arra mutat, hogy a gyerek tiszteletlenül, agresszívan beszél valamelyik családtaggal. Ha pl. a gyerek dührohamot kap ha nem nézhet tévét amikor csak akar, akkor ezt a viselkedést már csírájában – amikor először előfordul – el kell fojtani. További figyelmeztető jelek, melyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni:
- a másik ember iránti empátia hiánya,
- ha kirívóan rosszul viseli azt, ha csinál valamit és nem sikerül,
- ha hajlamos arra, hogy másokat manipuláljon azért, hogy megszerezhesse amit akar.
Ha meg kell vesztegetned saját gyereked, hogy csináljon valamit, akkor jó úton haladsz afelé, hogy elrontsd.
A mérgező gyerekek legfőképpen a rossz nevelés eredményei. Az elkényeztetéssel rontják el ezeket a gyerekeket. Nincsenek korlátok, a szülők engednek a zsarolásnak. Lehetővé teszik a gyereküknek, hogy olyan hatalommal bírjanak, melyet nem tudnak kezelni, mert még nem eléggé idősek és érettek hozzá. A szülőknek van hatalma, ezt a gyerek tudja és megpróbálja megszerezni, hogy ezzel elnyerje tőlük a függetlenséget. Ebben a feszült légkörben sok szülő kudarcot vall, mert képtelen megbirkózni a helyzettel.
Feladják, ezzel a helyzet a nehézből átmegy bonyolultba. Most már l kg energia helyett már l tonnát kellene megmozgatni a változáshoz.
Gyakran maga a szülő az ok
Bármennyire is durván hangzik, az esetek nagy részében a szülő az oka annak, hogy a gyerek mérgezővé válik. Ha elkényeztetjük őket, ha túlvédjük őket, ha nem állítunk fel korlátokat, megpróbálunk a haverjaik lenni és nem töltünk velük minőségi időt, akkor ez pusztító eredménnyel járhat. Mindezek ellenére van megoldás.
A megoldás bonyolultabb, mint korábban, nagyobb odafigyelést és sokszor hozzáértő szakember segítségét igényli.
EZ IS ÉRDEKELHET: Hogy nevelj fel egy angyalian jó gyereket?
Vissza kell állítani a határokat és stratégiákat kell kidolgozni hogy megfelelően érvényesíteni lehessen őket. Figyelembe kell venni a helyzetet, a gyerek érettségét és a konkrét magatartást.
Biztosítani kell, hogy a következetesen beállított határokat ne lehessen megkérdőjelezni és figyelmen kívül hagyni.
Fontos, hogy a gyerek ne kapjon jutalmat azért, mert hajlandó betartani a szabályokat. Ehelyett az elismerést kell alkalmazni a pozitív viselkedés megerősítésére. Ha ajándékokat, díjakat, pénzt ajánl fel a tinédzsernek, akkor ezzel ajtót nyit egy új típusú manipulatív viselkedéshez.
Ebben az esetben csak akkor fogja betartani a gyerek a szabályokat, ha előzőleg ígéretet kap valamilyen kifizetésre. Meg kell tanulniuk, hogy nem feltétlenül kell a viselkedésüknek valamilyen külső motivációjának lennie. A helyes viselkedés díja gyakran az, hogy meg tudja csinálni azt a bizonyos feladatot. Csakúgy, mint amikor önzetlenül segítesz valakinek és ez jó érzéssel tölt el, mert hasznosnak érzed magad. Ezt a viselkedést nehéz elmagyarázni, a legjobb az, ha a gyerek ezt maga tapasztalja meg.
A gyerekkel való jó kommunikáció segít megérteni a hozzáállásuk kiváltó okait. Talán fáj nekik az, hogy sokat nem vagyunk velük, és a viselkedésükkel a távollétünkért akarnak büntetni bennünket.
Próbáljunk velük beszélgetni és megérteni őket… a megértés nem ugyanaz, mint a kényeztetés.
A mérgező gyerekekkel való foglalkozás során a legfontosabb dolog, hogy ne veszítsük el az irányítást. Annyira beleragadunk a hétköznapokba, a felelősségbe és a gondjainkba, hogy figyelmen kívül hagyjuk a gyerekek igényeit.
Sírnak a szeretetért, gondoskodásért és a velünk töltött minőségi időért. Mit csináljunk akkor, ha azért viselkednek rosszul, hogy odafigyeljünk rájuk, vagy azért viselkednek rosszul, mert rosszul neveltük őket? Még azzal is büntetjük őket, hogy vitatkozunk velük és hibáztatjuk őket? Hiszen mi toltuk el a nevelésüket.
Vagy a másik szélsőséget választjuk, hogy megerősítjük a viselkedésüket azáltal, hogy megadjuk nekik, amit akarnak.
Nem szabad elkerülnünk a gyermeknevelés megerőltető (és egyben csodálatos) kihívásait. Szeretettel és türelemmel felszámolhatjuk a mérgező hatást, amely nagyon sok gyereket érint, amikor nagyobb hatalommal bírnak, mint kellene. Akaratosak lesznek, de a mi feladatunk, hogy útját álljuk ennek az akaratnak akármilyen fáradtak is vagyunk a munkától, vagy akármennyire is szeretnénk elkerülni az elkerülhetetlen hisztit. Ennek a küzdelemnek a kimenetele határozza meg, hogy milyen vitapartnerei lesztek majd egymásnak amikor ők tinédzserré válnak.
EZ IS ÉRDEKELHET: A szülői stressz csökkentése
És a végeredmény…