Az egyik legfontosabb készség, melyet a gyerekeknek meg kell tanulniuk az, hogy mutassanak tiszteletet másokkal szemben. A kisiskolás gyerekeknek kialakulóban van az egyéniségük, függetlenségük, megfogalmaznak saját véleményt dolgokról, és kitalálják mit szeretnek és mit nem. Ezért természetes, hogy néha szembemennek a barátjukkal, családtagjukkal a tanárral, vagy éppen az edzőjükkel. Fejlődésük szempontjából jó az, ha a gyerekek megtanulják megfogalmazni saját véleményüket, képesek kifejezni gondolataikat és ötleteiket. Fontos, hogy a gyerekek megértsék, gyakorolják, hogy tiszteletteljesen kell kifejezni magukat ha más gyerekekkel, vagy felnőttekkel beszélgetnek. Alakítsa ki azt a képességet, hogy ne féljen megosztani ötleteit még akkor sem, ha az esetleg ellentétes mások véleményével.
Mit tehetnek a szülők azért, hogy a gyereket udvarias viselkedésre bírják?
-
Ha híreket nézel, figyelj oda, hogy abból mit lát a gyerek és figyelj oda arra is, mit néz az interneten.
A politikusok, celebek egymást sértegethetik a tv-ben, az emberek pedig trágár, megalázó kommenteket fűznek bejegyzésekhez a világhálón. Még soha nem volt olyan fontos megtanulni egy gyereknek, hogy miként utasíthatja el az aljasságot, zaklatást és választhatja helyette a tiszteletet és udvariasságot. Sajnos a net korlátozása sokszor konfrontációhoz vezet a gyerekkel, de még időben meg kell lépni ezt a dolgot.
EZ IS ÉRDEKELHET: A szülői stressz csökkentése
-
Biztasd a gyereked arra, hogy jó hallgató legyen és ha veled beszél, viselkedéseddel mutass neki példát, amit ő le tud másolni.
A hallgatás a tisztelet jele, és fontos készség az iskolában és az élet későbbi szakaszában is. Tanítsd meg a gyermeked arra, hogy figyelmesen hallgassa meg mások véleményét, próbálja megérteni mások álláspontját és ne úgy álljon hozzá másokhoz, hogy „mit dumál ez nekem, én jobban tudom?”.
-
Vacsoránál beszélgessetek a napi történésekről
A rendszeres nyugodt családi vacsorák fontosak a gyerekek egészségének és mentális fejlődésének szempontjából. Ezek az alkalmak olyan pozitív dolgokat hoznak magukkal mint pl. a kisebb esélyű elhízás, jobb iskolai teljesítmény, magasabb önértékelés. Emellett kiváló alkalom arra, hogy megtanulják véleményüket kifejezni arról, hogy mit történik a világban és az életükben. Ösztönözd a gyermeket arra, hogy beszéljen az aktuális eseményekről az életében, a könyvről amit olvas, vagy arról amit éppen a suliban tanul. Cseréljetek ötleteket és tiszteljétek egymás véleményét.
-
Tanítsd meg arra, hogy más szemszögéből is lássa meg a dolgokat
Ez az empátia alapja, amelyről bebizonyosodott, hogy fontos a gyermekek sikeres életéhez. Amikor a gyerek megszokja, hogy más szemszögéből is lássa a dolgokat, megtanul kevésbé egyértelmű módon gondolkodni ezzel értékelni a másik embert még akkor is, ha nem ért egyet vele. Az „igazam van, te tévedsz” vélemény mellett még nagyon sok árnyalat van, melyet meg kell tanulni felismerni.
-
Tanítsd meg a gyereked arra, hogy maradjon hű hitéhez és gondolataihoz
Nehéz az embernek a saját útját járni, mikor mások valami mást csinálnak. Mondd meg a gyereknek, hogy legyen magabiztos és emlékeztesd arra, hogy a saját ötletei és gondolatai megtartása nem azt jelenti, hogy meg kell sértenie mások véleményét ahhoz, hogy az övé erősebbé váljon.
-
Értse meg a gyerek, hogy a szövegeknek vagy e-maileknek amit ír, udvariasaknak kell lenniük
A gyerekek és a felnőttek is állandóan hozzá vannak nőve a mobiljukhoz, ezért sok kommunikáció történik e-mailben, sms-ben. Ezért fontos, hogy a gyerek is megértse, hogy ezen a platformon is tisztelettel kell kifejeznie magát. Ugyanúgy tartsa meg a tiszteletet és próbálja megérteni más nézőpontját és véleményét, mintha személyesen beszélne vele.
-
Soha ne sértsen meg senkit a véleménye miatt
Ha nem ért egyet más ötletével, véleményével, akkor sem szabad annak személyessé válnia. A sértések, gúnyolódások soha nem lehetnek részei a beszélgetésnek.
Természetesen a tiszteletet nem csak adni kell, de el is kell várni. Ez lenne az ideális, de amíg ez nem valósul meg, addig mi mutassunk példát türelemből, elfogadásból.
EZ IS ÉRDEKELHET: Ellenkezik a gyerek
„verywellfamily.com” nyomán