Az álláskeresés fáradtságos, időigényes és jó idegek kellenek hozzá. Régebben a munkáltatók vagy telefonon visszahívták az állásra jelentkezőt, vagy postai levélben, emailben értesítették akár a felvétel sikertelenségéről is. Ma már a jelentkezés után nem hallunk róluk. Mi ennek az oka?
Sok pályázónak rosszabbul esik ez a fajta megalázó mellőzés, mintha egyértelműen visszautasítanák a jelentkezését.
A várakozás a válaszra kínzó, idegesítő és egyben reménykedő is. Az idő meg csak múlik, a pénz meg fogytán.
Azért lássuk be, nem mindig a munkáltató a hibás. Vannak esetek, amikor a pályázó nem jól méri fel a képességeit.
EZ IS ÉRDEKELHET: 31 nevetséges kifogás a munkából való lógásra
Lássunk néhány okot, amikor a munkáltató nem válaszol:
- Annyira sok jelentkezés érkezik, hogy nem tudják hatékonyan feldolgozni őket, kiválasztani az első interjú körbe kerülő pályázókat. Sok idő telik el míg a reménybeli pályázókat értesítik. Azokra, akik nem feleltek meg, na azokra aztán már egyáltalán sem idő, sem energia. Soha nem fognak még egy szimpla elutasító levelet sem kapni.
- A végzettség meg van határozva, attól nem lehet eltérni, de lehet, hogy nem ilyen szakmai előélettel rendelkező embert képzeltek el az állásra. A jelentkező között volt, akinek testhezállóbb ez a munka és az nem te vagy. Van ilyen.
- Az állást feladója sokszor pontról pontra leírja, hogy mit kell benyújtani a pályázat mellé. Ebből azt is látja a munkáltató, hogy mennyire pontosan követed az utasításokat. Ez nem az a helyzet, ahol önmegvalósítás kell és azt csinálsz amit akarsz. Add meg nekik amit akarnak. Kísérőlevél nagyon hasznos és kívánatos. Ha fizetés megjelölést kérnek, próbálj kikalkulálni egy nem túl magas és nem túl alacsony számot.
- Megnézték a Facebook oldaladat, Twitteredet stb. és olyat találtak benne, ami nem tetszik. Ha állást keresel, akkor erre figyelj oda.
- Sajnos itt az életkor is szerepet játszik. Sok esetben az 50 év felettiek önéletrajza a kukában végzi. Pedig ebben az életkorban már megvan a munka tapasztalat, nincsenek kicsi gyerekek, és a munkabírással sincs semmi probléma. Ha a munkáltató úgy gondolja, hogy nem elég rugalmas az 50 feletti delikvens, akkor válasszon az olyan 50-es jelentkezőkből, akik azok. Nem mindenki kap sikítófrászt a pl. számítógép használatától.
- És az aduász. Azért nem válaszolnak, mert csak. Nem fűződik hozzá semmi érdekük, akkor minek strapálják magukat. A jelentkező meg az idő múlásával úgyis rájön, hogy nem kell.
EZ IS ÉRDEKELHET: Lehetséges-e házaspárnak együtt élni és dolgozni harmóniában
Mit tehet a jelentkező?
- Van aki azt tanácsolja, hogy az önéletrajzban csak a pályázott állásnak megfelelő eddigi munkahelyeket tüntessük fel. Ez azért nem jó, mert abban biztos lehetsz, hogyha eljutsz az interjúig, akkor az első kérdés az lesz, hogy mi az a három éves lyuk az önéletrajzodban? Mit csináltál abban az időszakban? Tehát, jobb ha minden éveddel el tudsz számolni. Fontos, hogy a dátumot is mindig frissítsd.
- Vidd el személyesen a jelentkezésedet és add le. Ha még előtte felhívod őket és megtudod, hogy ki foglalkozik vele személyesen, akkor még jobb, mert neki tudod oda adni.
- Nézz utána a cégnek, mivel foglalkozik. Írj kísérőlevelet a munkára szabottan, ebben emeld ki, hogy miért te lennél legjobb erre az állásra, emelj ki 1-2 olyan indokot, ami bizonyítja, hogy te vagy nekik a megfelelő. Használd azokat a szavakat, amiket a hirdetésben láttál. Ne úgy írj, hogy neked miért jó ez a munka, hanem azt emeld ki, hogy nekik miért lesz jó téged alkalmazni. Mit nyernek ők veled?
- Sok helyen kérik, hogy adj meg bérigényt. Annak ellenére, hogy szinte semmi olyan információ nem áll rendelkezésre az állásról, amely alapján meg lehetne becsülni a fizetést, azért meg kellene adni egy számot. Ha túl kevés, akkor olcsójános vagy, ha túl sok, akkor azért esel ki a rostán még mielőtt megismertek volna. A túl magas fizetésigénnyel az is a probléma, hogy az pályázatot olvasó úgy reagál rá: „Még az én fizetésem sincs ennyi, mit akar ez!”, ezért a pályázat kuka. Tájékozódj, hogy abban a munkakörben milyen fizetések vannak, és úgy kalkulálj egy középösszeget.
- Ha már eltelt 1-2 hét, akkor ‒ akármilyen kellemetlen is, hívd fel őket. Kérdezd meg, hogy elkezdődtek-e már az interjúztatások és te mire számíthatsz? Amíg nem kapsz egy egyértelmű „nem” választ, addig ne add fel. Ha tényleg kell az állás, akkor járj a nyakukra, a telefonálj, legyél határozott.
- Amíg nem találsz munkát, addig a munkakeresés a munkád. Olvasgasd a hirdetéseket, írj személyre szabott motivációs levelet, önéletrajzot.
Már csak azért is jó ha tájékozódunk a cég felől, mert az önéletrajzban privát adatainkat adjuk meg. Név, születés, lakcím, elérhetőségek. Azért nem mindegy, hogy ki milyen célokra használja fel ezeket az adatokat. A híradásokból látjuk, hogy ha előnyökről és pénzről van szó, az emberek fantáziája határtalan.
És ha még egy kicsit el is keseredsz a sikertelenségtől, ne vedd a szívedre a visszautasításokat, nem szabad összezuhanni, mert akkor spirálba kerülsz. Depresszió, nincs munka, nincs pénz. Ezt nem szabad engedni. Minden reggel tartással, optimizmussal kell felkelni és mint egy duracell nyuszi, működni kell napról-napra. A sikertelenségnek is vége kell hogy legyen egyszer, és vége is lesz.
EZ IS ÉRDEKELHET: Munkamániás vagy? Most kiderül.
pszichotrafik.hu