Nagy eséllyel nem fogod felismerni a nárcisztikus embert, ha találkozol vele.
A nárcizmus egyik legfontosabb jellemzője a túlzott önbizalom. De azért van olyan dolog, amiben valóban magabiztosak lehetnek az ilyen típusú emberek. Nem minden igaz, amit róluk gondolunk. Te is bedőltél már ezeknek a mítoszoknak?
-
A nárcisztikus emberek tényleg nagy önbizalommal rendelkeznek
Lehet neked nagy önbizalmad, de attól még nem biztos, hogy nárcisztikus vagy. A különbség a kétféle ember között az, hogy a magas önbecsülésű ember törődik a kapcsolataival, miközben belőlük hiányzik a kapcsolatok ápolásának igénye. Az fontos nekik, hogy mások mit tehetnek értük, de a szoros érzelmi kapcsolatok kialakítása és ápolása már nem érdekli őket. Mindig törekszenek arra, hogy mások megerősítsék amúgy is magas önbizalmukat; ellenben azokkal az emberekkel, akik csak egyszerűen magas önértékeléssel bírnak, mert azoknak erre a megerősítésre nincs szükségük.
EZ IS ÉRDEKELHET: Tényleg nárcisztikus a párom (vagy csak simán szemét)?
-
Ki tudod szúrni a nárcisztikus embert, ha azt látod, hogy milyen boldog önmagában
A legtöbben ha nárcisztikus emberre gondolnak, akkor egy olyan embert képzelnek el, aki nagyképű, büszke és társaságot kedvelő. De ez csak egy fajtájuk. Ezek a grandiózus magatartású nárcisztikus emberek. A másik típusuk sebezhető, akik úgy gondolják, hogy megérdemlik a nagyságot és könnyen feldühödnek, ha nem kapják azt meg. Meg vannak róla győződve, hogy a világ nem tisztességes velük szemben. Kívülről gátlásosnak és félénknek tűnhetnek.
-
Világ-megváltója típusú ember nem lehet nárcisztikus
Másik típusa a „közösségi nárcizmus”, ami olyan emberekre utal, akiknek magas önértékelésük abból ered, hogy mások szerint ők hogy viszonyulnak az emberekhez. Mások nézzenek fel rájuk a közösségben végzett tetteikért. Például, ez vonatkozhat olyan barátra, aki nem azért hallgatja meg a barátja problémáját, hogy segítsen neki, hanem azért, hogy az lássa, hogy ő milyen törődő, jó barát és természetesen esze ágában sincs segíteni. Annyira el van telve magától, hogy úgy gondolja, ő a legönzetlenebb ember a világon.
-
Mélyen a lelkükben azonban a nárcisztikus emberek bizonytalanok és alacsony az önbecsülésük
Miközben a sebezhető nárcisztikus emberek megfelelnek ennek a sztereotípiának, addig a grandiózus nárcisztikus emberek küzdenek a külső és belső énjükkel. Még akkor is, ha az önértékelését teljesen lerombolod, a grandiózus nárcisztikus ember mélyen akkor is úgy gondolja, hogy ő félelmetesen klassz ember. Fontos megérteni, hogy ez egy mítosz, mert mikor az valaki így viselkedik, gyakran azt mondják rá, hogy tényleg arra van szüksége, hogy mások megerősítsék az önbecsülését. Nos, ez nem fog segíteni, erre nincs semmi szükség. Ezt ők elintézik saját maguk, és ez az ő igazi problémájuk.
-
Talán a nárcisztikus embernek jó oka van arra, hogy nárcisztikus legyen
Ha valaki úgy gondolja, hogy ő rendkívül vonzó, okos és népszerű, akkor igaza van? Bizonyos esetekben igen. De a nárcisztikus emberek magukról alkotott képe sokszor nem egyezik a valósággal. Tanulmány kimutatta, hogy míg a ők intelligensnek és szépnek értékelték magukat, addig az IQ tesztjük és más objektív mérési módszerek szerint csak átlagosak voltak. Ha tárgyilagosan nézzük a szépséget és az intelligenciát, akkor az összehasonlítás során a nárcisztikus emberek ugyanúgy szerepelnek, mint bárki más. Csak ők maguk gondolják, hogy nagyszerűek. Csak a saját elméjükben legendák.
EZ IS ÉRDEKELHET: Hogyan szakíthatunk egy nárcisztikus emberrel?
-
A nárcizmus lehet egészséges is
A nárcizmus mint személyiségvonás önmagában nem rosszak, mint pl. ha azt hiszed, hogy jó vezető vagy, vagy magabiztosnak hiszed magad. De vannak fokozatai és minél inkább jellemző rá, annál inkább egészségtelen, különösen a körülötte élő emberek számára.
Rövid távon ki lehet jönni a velük, de hosszú távon elfuserálják a kapcsolataikat a munkában és otthon is, és ezért egész életükön át végigkíséri őket a depresszió. Grandiózus nárcisztikus emberrel hosszú távú kapcsolatban szörnyű lehet, bár először lehengerlőek, és ettől különlegesnek érzed magad, de ők mindig úgy gondolják, hogy mindenben igazuk van, kompromisszumkészség nulla és semmit sem hajlandóak befektetni egy kapcsolatba. Egy most végzett tanulmány szerint a nárcisztikus emberek inkább ragaszkodnak az olyan emberekhez, akik már kapcsolatban vannak, − ellentétben a nem nárcisztikusakkal – nem azért, mert különösen vonzódnának a foglalt emberekhez, hanem azért, mert így nem fenyegeti őket az elköteleződés veszélye. Csalnak, játszanak és mindig jobb kilátásokat keresnek. Be is vallják, hogy ezt csinálják, és nem érdekli őket hogy ez erkölcsös, vagy nem, vagy mi erről más véleménye.
-
Nárcisztikusnak kell lenned ahhoz, hogy sikeres légy
Sem a nárcizmus, sem az önbecsülés egyértelműen nem kapcsolódik a sikerhez. Akkor miért társítják az emberek a sikert ezzel a jellemvonással? Részben azért, mert úgy gondolják, hogy az önbizalom mindig jó, nem baj, ha sok van belőle és részben pedig azért, mert a rendkívül sikeres nárcisztikus emberek mindig szem előtt vannak pl. Donald Trump, Paris Hilton. De sok sikeres ember más területeken mutatkozik meg, nem csak a tévében. Vannak olyan sajátosságaik, amik miatt bizonyos területeken sikeresek lehetnek. Ha van valamiről elképzelésed és ehhez megvan a kellő magabiztosságod és hajlandó vagy kockázatot is vállalni, akkor ez nem feltétlenül negatív dolog és sikerekhez vezethet. De ha ezek a tulajdonságok kiszámíthatatlan és ingatag döntésekhez vezetnek, akkor ez már egy másik történet.
-
A közösségi média nárcisztikussá tesz
Sok szakértő egyetért abban, hogy a nárcisztikus személyiségvonások főleg a fiatalabb generációban vannak meg, de ez nem feltétlen a közösségi média hibája. Nem hinném, hogy a közösségi média azzá tesz, inkább úgy gondolom, hogy ez jó terep számukra. Kutatók szerint inkább a szülők nevelési stílusa – különösen a megengedőek – befolyásolják a fiatalt arra, hogy ilyen jellemvonásokat vegyen fel.
EZ IS ÉRDEKELHET: Nárcisztikus gyerekek
-
Azt szereted magadban, ahogy másokat szeretsz
Ha úgy gondolod, hogy egy nárcisztikus ember mérges lesz emiatt a mítosz miatt, akkor valószínűleg tévedsz. Ha utálod magad és tényleg depressziós vagy, akkor nagy valószínűséggel nem leszel jó partner semmiben. De az alacsony önbecsülésű ember tökéletesen jó partner egy kapcsolatban, bármikor. Ők lehetnek bizonytalanok tetteikben, érzéseikben, de ennek ellenére törődnek a partnerükkel, a nárcisztikus emberekkel ellentétben.
-
Meg tudod változtatni a nárcisztikus embert
Sajnos a nárcisztikus emberek nagy eséllyel nem fognak önsegítő könyveket olvasni, vagy terápiára járni, hogy megváltozzanak.
Jelentős kutatások vannak arra vonatkozólag, hogy a nárcisztikus emberek tisztában vannak a nárcizmusukkal, tehát náluk a probléma nem feltétlenül az önismeret hiánya. De nehezen tudják elfogadni, hogy probléma van velük. Általában azt gondolják, hogy a többi emberrel van probléma, nem velük. Tehát, ha ilyen embert szeretsz, akkor összepontosíts magadra, mert nem számíthatsz arra, hogy az állhatatos szerelmed majd meg fogja őt változtatni. Azért az lehetséges, hogy pszichoterápiával és empátiát javító tudatos erőfeszítésekkel javulhat valamelyest, jobb ember lehet, de ezt csak egy lassú, kitartó folyamat eredményeként lehet elérni. Ami még hasznos lehet legalább a közösség számára, hogy a nárcizmusát szociális magatartásformára átirányítani, mint pl. a közösségi szolgálat.
EZ IS ÉRDEKELHET: Nárcisztikus vagy pszichopata, honnan tudhatod?