Amikor azt mondod, hogy „érzem a csontjaim”, akkor valószínűleg ezt azért mondod, mert már megtapasztaltad az időjárásváltozás és a csontfájdalmak összefüggését. Néhányan, különösen az izületi gyulladásban szenvedők állítják, hogy szószerint meg tudják jósolni ha vihar közeleg, mert elkezdenek fájni az izületeik. A tudomány szerint igazuk van, vagy csak beképzelik maguknak?
EZ IS ÉRDEKELHET: 10 dolog amit nem vársz, de az öregedés elhozza
Fájdalmak és előjelek
1990-ben végezték ebben a témában az első kutatást. Egyszerű módját választották a vizsgálatnak. Négy izületi gyulladásban szenvedő beteget tettek be egy légnyomáskamrába, majd az időjárás változásainak megfelelő nyomást hoztak létre. A négy beteg közül három nagyobb fájdalmat érzett amikor a kamra nyomása leesett. Ez a négy résztvevő kis mintavételt jelent, de ezzel a tanulmány legalább valamilyen kapcsolatot talált az izületi fájdalom és a légköri nyomás között.
Mielőtt továbbmegyünk a témában, határozzuk meg a légköri nyomás jelenséget. A légköri nyomást barometrikus nyomásnak is nevezik, ami lényegében azt jelenti, hogy milyen súllyal nehezedik ránk a levegő. Ez az időjárással változik – nyomásesés következik be közvetlenül esőzések előtt −, azonkívül változik még a magassággal is. A hegycsúcson a barometrikus nyomás alacsonyabb mint a tengerszinten, tehát egyszerűen kevesebb levegő nehezedik rá az emberre.
A későbbi kutatások során elhagyták a légnyomáskamrát. Egy 2007-es tanulmány 200 izületi gyulladásos beteg fájdalmairól számolt be, és megállapította, hogy saját bevallásuk szerinti fájdalmak szoros összefüggésben állnak a barometrikus nyomás és a hőmérséklet változásával. Ez az összefüggés azonban nem minden tanulmányban mutatkozott meg. Például ezt az eredményt már 2017-ben megcáfolták, és nem találtak kapcsolatot az esőzések és az izületi fájdalmak között.
Ez az utolsó eredmény nem feltétlenül jelenti azt, hogy a kapcsolat a két dolog között légből kapott lenne, és így szakirodalom nélkül nem eléggé fajsúlyos probléma ahhoz, hogy orvoshoz menjünk vele, vagy hogy rámutassanak arra, hogy az időjárástól vagyunk betegek.
EZ IS ÉRDEKELHET: Káros az egészségre az éjszakai ventillátorozás?
Miért érezzük a csontunkban az időjárás változást?
Egy dolog biztos: nem mindenkinek a csontja képes megjósolni az időjárást. A meglévő tanulmányok csak azt támasztják alá, hogy a szóban forgó csontok és izületek valamilyen módon gyengülnek, mondjuk csontritkulás, vagy sérülés miatt, ezért mutatnak fokozott érzékenységet a légnyomás változásaira.
Azt viszont konkrétan senki sem tudja,hogy miért reagálnak így a csontok a légköri változásokra, erre már csak hipotézisek születtek.
Egyes szakértők azt állítják, hogy a légköri nyomás változása okozza a fájdalmat. Azzal érvelnek, hogy a nyomáscsökkenés a test „vizenyős” részei − köztük az izületi folyadék − felduzzad. Ez viszont gyulladást okozhat az izületekben, vagy a sérült forgókban. Talán nyomásreceptorok, amelyek a teherhordó izületekben (pl. térd, csípő) is megtalálhatóak érzékenyek a nyomás változásaira.
Más szakértők azzal érvelnek, hogy a barometrikus nyomásváltozás hatására olyan fájdalom lép fel, ami nyomásváltozás nélkül is fájt volna. Testünk természetes módon termel kortizolt és adrenalint a nap folyamán, olyan hormonokat, melyek energiát adnak és gátolják a fájdalmat. Éjszaka, hogy el tudjunk aludni, mindkét hormon termelődése leáll – ezért van az, hogy éjszaka mindenféle krónikus fájdalom sokkal jobban érezhető. Szinte mindannyian tapasztaltuk már, hogy nappal még csak-csak elvoltunk fájó fogunkkal, de éjszaka már szinte őrjítővé vált a fájdalom. Ezeknek a hormonoknak az éjszakai csökkenése tény. De érdekes módon, a kortizol és az adrenalin termelés a légnyomás csökkenésével is lecsökken és néhány tudós szerint ez az oka annak, hogy vihar előtt az izületek fájni kezdenek.
Végül is még mindig nem világos, hogy az izületi fájdalmak és az időjárási változások hogy kapcsolódnak egymáshoz, de úgy tűnik, azért van valami alapja.
„Érzem a csontjaimban” egy olyan mondás, melyet még a tudomány sem vehet el tőlünk.
EZ IS ÉRDEKELHET: Az egészség kulcsa a vidámság
„curiosity.com” nyomán