A gyerekek napi 6 órát bámulják a képernyőt… Hogyan és miért kell ezt lecsökkenteni?
Szakértők azt állítják, hogy ha a gyerek túl sok időt tölt a TV képernyő, vagy monitor előtt, akkor komoly egészségügyi problémái lehetnek. Ezek közé tartozik az elhízás is. Íme néhány módszer arra, hogy hogyan lehet korlátozni ezeknek az eszközöknek a használatát.
Miután a mindennapi életben ennyire elterjedtek a digitális készülékek képernyőinek használata, a szakértők még mindig próbálják azt megérteni, hogy milyen az egészségünkre gyakorolt hatásuk.
Az elhízás veszélyei
Az a gyerek, aki sok időt tölt képernyő előtt, az értelemszerűen keveset mozog, és ennek a magatartásnak lesznek következményei a súlyára.
A szakértők már régen figyelmeztetik a szülőket a túl sok televíziózás veszélyére és arra bátorították őket, hogy kapcsolják ki a készüléket, hogy a gyerekek kimenjenek és mozogjanak. De az utóbbi években már nem elegendő csak a TV-t kikapcsoltatni a nappaliban.
Gyorsan normává vált, hogy mindenféle képernyők jelen vannak az életünkben és nem kérdőjelezzük meg az általuk okozott károkat. Szinte már a környezetünk részévé váltak. És ez jelentős ugrás a 10 évvel ezelőtti állapotokhoz képest. Nem csak egyszerűen felváltottuk a TV-n nézett tartalmat, de mindent felrobbantottunk és most már bombazáporban élünk.
EZ IS ÉRDEKELHET: Depressziós kamaszok
A számok nem hazudnak
Statisztikák szerint a TV előtt töltött idő látszólag csökkent, de összességében azonban a képernyők előtt töltött idő azonban nőtt és valószínűleg tovább fog nőni.
San Francisco-i jelentés szerint a 13-18 évesek átlagosan napi 6 órát és 40 percet töltenek a „képernyőalapú szabadidős média” használatával.
Ez magában foglalja a televíziós tartalmak, egyéb filmek és videók megtekintését, az internet böngészését, a közösségi médiában töltött időt és a videojátékokat. A kiskamaszok átlagosan több mint négy órát töltenek vele naponta. Ezek a számok nem tartalmazzák az iskolai órákon eltöltött időt.
Az iskoláskorú gyerekek napi 8 órát ülnek, és ennek nagyrészét a képernyő előtti ülés teszi ki.
Ez a növekedés számos kockázatot hordoz magában, beleértve az egyre gyakoribb álmatlanságot és szociális készségek (társas kapcsolatok létrehozása, fenntartása, konfliktuskezelés) romlását, valamint a hosszabb ideig tartó elhízással kapcsolatos egészségügyi problémákat.
Több kutató csoport is arra a következtetésre jutott, hogy a gyerekek, akik hetente több mint 35 órát töltöttek képernyő előtt, azoknál a szívbetegségek és a sztrók kockázata is nagyobb, mint azoknál akik kevesebb mint 16 órát vannak a képernyő előtt.
50 pszichológus nyílt levélben szólította fel az Amerikai Pszichológiai Szövetséget, hogy szálljon szembe a technikai cégek pszichológusainak munkájával, akik „rejtett manipulációs technikákat használnak a gyermekek behálózására, hogy egyre többet használják a közösségi médiát és a videojátékokat”.
A pszichológusok szerepe az „ösztönző technológiák” fejlesztésében, hozzájárul a gyerekek digitális eszközök túlzott használatával kapcsolatos egészségügyi kockázataihoz.
Röviden: a képernyő előtt eltöltött idő és a szívbetegség közötti kapcsolat az elhízás.
Az elhízás és a videojáték között nincs kimutatható kapcsolat. Viszont az egészségtelen élelmiszerek hirdetései a TV-ben teszik különösen károssá a tévézést.
Azt is megállapították, hogy az elhízás kockázata a sok képernyő nézéstől akkor is fennáll, ha növekszik a fizikai aktivitás, vagy megváltoznak a táplálkozási szokások.
EZ IS ÉRDEKELHET: A gyerek nem akar iskolába menni? Mit csinálj?
Hogyan csökkenthető a képernyő előtt töltött idő?
A legfontosabb módja, a képernyő előtt eltöltött idő korlátozása.
Az az ésszerű, ha a szülők sem használják a telefonjukat, vagy egyéb eszközeiket, ha a gyerekek látják azt. Mert ha ezt nem vesszük tudomásul, akkor a gyerek úgy értelmezi, hogy ahelyett hogy egymással beszélgetnénk, elég ha a telefonunkat babráljuk.
Az étkezések alatt, vagy a hálószobákban ne legyen semmiféle képernyő. 2 év alatti gyerekeknél meg egyáltalán ne legyen. 18 hónapos kor alatt nem ajánlott semmiféle képernyő használata a gyereknek. Bár egy videohívás a nagyszülőkkel még megengedett. Mindig azt a kérdést tegyük fel magunknak, hogy „mi a cél?”.
Olyan indok, miszerint „mindenki ezt csinálja”, nem elfogadható.
Röviden újra:
- Nincsenek képernyős eszközök az igazán kisgyerekek körül
- Idősebb gyerekeknek korlátozni kell a képernyő előtt eltöltött időt
- Gyerekek előtt csak módjával kell használni a mobiltelefont
- Találjunk ki más, vonzóbb elfoglaltságot a képernyő helyett
A gyermekkori elhízás az elmúlt években indult növekedésnek és a kutatók úgy gondolják, hogy megoldható a probléma.
Régen szórakoztatóbb volt kint lenni, mint bent. És most sokkal szórakoztatóbb bent lenni.
Változásokat kellene eszközölni, pl. a parkokat szórakoztatóbbá tenni, gyerekbarát formatervezés használatával.
A legfontosabb remény, hogy a szülők egyre inkább tudatában vannak annak, hogy ezek az új generációs informatikai eszközök hozzájárulnak a káros ülő magatartáshoz, éppúgy, mint az elmúlt évtizedekben a kevésbé mobil televíziók.
EZ IS ÉRDEKELHET: Normális az, ha a gyerekek hazudnak?
„healthline.com” nyomán