Sokan szenvednek a hasmenés tüneteitől, főleg nyáron. A nem megfelelően tárolt ételek, a strandok vizei mind növelik e kellemetlen betegség kialakulását. Igyál sok folyadékot és a megfelelő ételek fogyasztásával átvészelhető ez a kellemetlen kis közjáték.
Hogyan lehet megállítani?
Amerikában évente egyszer szinte mindenkinél előfordul a hasmenés (laza, vizenyős, bélmozgásokkal jár), ami általában ételmérgezés, vagy más múló fertőzés következtében lép fel. Van, akinek krónikus hasmenése van, ami gyakran összefüggésben áll más régóta fennálló egészségügyi problémával pl. Crohn-betegség. Ha a hasmenés hosszú ideig fennáll, vagy lázzal, súlyos fájdalommal vagy vérzéssel jár, azonnali orvosi ellátást kell kérnie. A kevésbé súlyos, átmeneti hasmenés ellen rengeteg dolgot lehet tenni otthon.
Igyál sok folyadékot
A hasmenés gyorsan kiszáríthat, ezért amit a legkönnyebben megtehetsz, hogy sok folyadékot iszol. Szerencsére ez nem jelent különösebb kihívást senkinek.
Egy átlagos hasmenésnél a sima víz megfelelő.
Súlyosabb esetben nem csak vizet, hanem sót is pótolni kell (módjáról orvossal kell konzultálni).
A sportolók által fogyasztott sport italok pl. Gatorade, nem használ erre a problémára, mert az csak a verejtékveszteség miatti só csökkenését pótolja.
Mindig figyeljen a kiszáradás jeleire, amelyek felnőtteknél a következők lehetnek: rendkívüli szomjúság érzés, vizelés hiánya, sötét színű vizelet, szédülés, fáradtság és zavartság. A csecsemők és kisgyerekek könnyek nélkül sírhatnak, száraz száj, beesett szemek vagy arc, és három óráig nincs vizelet.
Diétázz
Egy kis étel fogyasztása segíthet a víz jobb felszívódása érdekében, hogy hidratált állapotban maradj. Sok esetben a hasmenés együtt jár émelygéssel, hányással és az utolsó dolog amire ilyenkor az ember gondolni tud, az az étel.
Banán, rizs, alma, pirítós ‒ ezek közül egy sem marad sokáig a gyomorban. Célszerű elkerülni a legtöbb tejterméket, mivel a laktóz felszívódása amúgy is sok embernél problémát okoz. Elterjedt diétás étel ilyenkor a száraz keksz, natur sós főtt burgonya. Az egyetlen kivétel a joghurt, amelyik ténylegesen segíthet, mert élő „jó” baktériumokat tartalmaz.
Hanyagold a zsíros, nehéz, fűszeres ételeket és természetesen az alkoholt is. Próbálj többször keveset enni, a napi három nagy étkezés helyett, egészen addig míg jobban nem érzed magad.
Kerüld a testmozgást
A testmozgás még akkor is megerőltető, ha az ember jól érzi magát. Ebben az esetben pedig még dehidratáltsághoz is vezethet.
Ez nem a megfelelő idő arra, hogy a maratonra edzzünk. A testnek szüksége van pihenésre. Napi megszokott tevékenységet lehet végezni, de semmi extra erőfeszítés nem ajánlott.
Ráadásul azért túl messzire sem akarsz menni a fürdőszobádtól, ugye?
Igyál teát
Vannak, akik esküsznek a kamilla tea hasmenés gyógyító hatására, de az erre vonatkozó bizonyítékok kétesek.
A citromfű tea viszont tényleg jó a gyomorbetegségekben. Megnyugtatja a beleket, segít a görcsök feloldásában, ezzel a hasmenésre is hatással van.
Próbáld meg a gyömbért
Az emberek több ezer éven át a gyömbért használták, ha gyomorproblémájuk volt. De azért ez a gyógymód hatékonyabb az émelygés leküzdésében, mint a hasmenés ellen. Általában ételben, teát készítve használják a mozgásszervi betegségekre, terhességgel kapcsolatos émelygésre, műtét, vagy kemoterápia utáni hányingerre.
A gyömbér jó gyógyszer a gyomorpanaszokra, de valószínűleg nem fog segíteni a hasmenésnél.
Vannak, akiknél a gyömbér okozhat hasmenést, és más emésztési problémákat pl. gáz, vagy gyomorégés. Terhes nőknek mindig konzultálniuk kell orvosukkal, mielőtt bármilyen gyógynövényt, étrend kiegészítőt, gyógyszert bevennének.
Nézzük a kiegészítőket
Probiotikumok olyan élő baktériumok, amelyek széles körben vény nélkül elérhetőek és különböző betegségek legyőzésében segítenek, mint pl. a hasmenés.
Ez egy remek ötlet: jó baktériumokat adsz a beleidnek, hogy visszaállítsd az egészséges, kiegyensúlyozott környezetet az emésztőrendszeredben. Tanulmányok kimutatták, hogy a probiotikumok akár egy nap alatt is képesek csökkenteni a hasmenést.
A valóságban azonban nem lehet előre tudni, hogy mely kiegészítők fognak segíteni. A tanulmányok készítői nem csak probiotikus kiegészítőket, hanem joghurtot, tejet, csecsemőtápszereket és másféle kiegészítőket is használtak.
Általában, amikor emésztési problémákról van szó, a laktobacillus a barátod. Ezért nincs szükség kiegészítőre, hanem vegyél joghurtot, vagy még jobb, ha te készítesz otthon.
A probiotikumokat tartalmazó egyéb élelmiszerek közé tartoznak a gyümölcslevek, szójaitalok, savanyú káposzta, miso és ecetes savanyúságok.
Vény nélküli gyógyszerek
Sok vény nélküli gyógyszer is hatékony a hasmenés enyhítésében.
A legtöbb embernek, akik nem lázasak és nincs vér a székletükben, azoknak az Imodium szokott segíteni. Vannak esetek, amikor az Imodium súlyos esetekben nem használ, hanem inkább árt, ezért a tartós hasmenéssel orvoshoz kell fordulni.
Egyéb nem vényköteles gyógyszerek is segíthetnek. A bizmutsók (bizmut-szubgallát, bizmut-szubszalicilát) enyhe és közepesen súlyos hasmenésben alkalmazhatók. Bélmozgást gátló vegyületek közé tartozik a difenoxilát – melyet gyakran kombinálnak a görcsgátló hatással rendelkező atropinnal – és a loperamid.
Van még egy dolog, ami nem kiegészítő és nem gyógyszer, de a legtöbbet segít, még akkor is, ha a gyomornak nem a legegyszerűbb megoldás.
Az idő a legjobb barátja az akut hasmenésnek. Hagyni kell, hadd menjen végig, és természetesen sok folyadékot kell inni.
Ez azonban nem vonatkozik a krónikus hasmenésre (mely 2 vagy 4 hétnél hosszabb ideig tart), vagy véres székletre, vagy lázra és súlyos hasi fájdalomra. Ezekben az esetekben sürgősen orvoshoz kell fordulni.
EZ IS ÉRDEKELHET: Irány a természet, az egészségedért!
„health.com” nyomán