A magány elég gyakori állapot, mely 3-ból 1 felnőttet érint. Károsítja az agyat, az immunrendszert és depresszióhoz, öngyilkossághoz is vezethet. A magány növelheti a korai halálozás kockázatát, éppúgy mint a dohányzás, és károsabb mint az elhízás. Ha magányosnak érzed magad, sokkal ingerültebben reagálsz olyan helyzetekre, amit mások simán megoldanak. Azonkívül, hiába alszol elegendő ideig, mégis egész nap fáradtnak érzed magad.
Az USA-ban az elmúlt néhány évben is nőtt a magányos emberek száma az 1980-as évekhez képest. Angliában az emberek 21-31%-a állítja, hogy magányos. A világ más részein történt felmérések is hasonlóan magas értékeket mutatnak. Ráadásul most már nem csak a felnőttek érzik magukat egyedül. Az ovisok és az első osztályos kisdiákok több mint egytizede arról számol be, hogy magányos az iskolai környezetben.
A magány egy trükkös dolog, mert nem feltétlenül az számít, hogy mennyi emberrel beszélsz, vagy hány ismerősöd van. Attól, hogy sok ember van körülötted, még érezheted magányosnak magad.
EZ IS ÉRDEKELHET: Bosszantó szokások tönkretehetnek egy kapcsolatot
Mi a magány?
A magány arra utal, hogy a meglévő kapcsolataid száma és minősége nem egyezik azzal, amire vágysz. Ha csak két olyan barátod van, akikkel jól megvagy és úgy érzed, hogy megfelelnek az igényeidnek, akkor nem vagy magányos. Vagy éppen ellenkezőleg, tömegben is érezheted egyedül magad.
De a magány nem csak arról szól, hogy hogy érzed magad. Ha ebben az állapotban vagy, akkor lehet, hogy másként is viselkedsz, mert nem nagyon tudod magad kontrollálni pl. ebéd helyett csoki tortát eszel, vagy kevésbé van kedved edzeni, ami a mentális és fizikai egészség szempontjából nem túl biztató. Nagy az esélye annak, hogy agresszíven viselkedsz más emberekkel.
Néha az emberek úgy gondolják, hogy az egyetlen út a magányból, hogy egyszerűen beszélgetni kell néhány emberrel. Van hogy ez segít, de hosszabb távon nem. Ha magányossá válsz, elkezdesz másként tevékenykedni és másként látod a világot is. Sokszor gyanakodsz arra, hogy a környezetedben élők fenyegetően viselkednek veled szemben. Több emberrel leszel visszautasító és jobban megszűröd azokat az embereket, akikkel kapcsolatba lépsz egyáltalán. Az emberek akikkel beszélgetsz megérzik ezt, és ennek eredményeképpen elpártolnak tőled, amitől állandósulni fog a magány körforgása.
Tanulmányok kimutatták, hogy azok a nem magányos emberek, akik magányos emberekkel lógnak, nagy valószínűséggel érzik magányosnak magukat. Tehát a magány ragályos, éppúgy mint a boldogság. Amikor boldog emberrel lógsz, te magad is boldoggá válsz.
Van egy magány gén is, amely örökölhető. Ha örökölted ezt a gént, az nem azt jelenti, hogy egyedül leszel egész életedben, hanem hogy mennyire fogsz szorongani a közösség hiányától. Ezzel a génnel nagy valószínűséggel érezni fogod azt a fájdalmat, amit a számodra nem megfelelő kapcsolatok okoznak.
Ez különösen rossz hír a férfiak számára. A magány náluk gyakrabban vezet halálhoz, mint a nőknél. Magányos férfiak kevésbé rugalmasak és ezért depressziósokká válnak, ellentétben a magányos nőkkel. Ez azért van, mert a férfiak általában nem szeretik kimutatni az érzelmeiket és ha igen, akkor ezt keményen ítélik meg. Emiatt van az, hogy még maguknak sem vallják be, hogy magányosnak érzik magukat és sokáig várnak, míg segítséget keresnek. Ez komoly következményekkel járhat a mentális egészségükre nézve.
Hogyan lehet elkerülni?
Hogy elkerüljük a magányosságot és javuljon a mentális egészségünk, ezért tudunk tenni. Pl. Több emberrel kell beszélgetnünk, mint eddig, és a társas készségeket kell még inkább fejleszteni, aztán meg kell tanulni másokat dicsérni.
Meg kell értened, hogy néha az emberek nem azért nem akarnak találkozni veled, mert utálnak, hanem azért, mert éppen más dolgokkal vannak elfoglalva a saját életükben. Ha valakit meghívsz vacsorázni, lehet, hogy a túl rövid határidő miatt nem nem fogadta el a meghívást. Az is lehet, hogy már elfogadott egy meghívást más valakitől. A nem magányos emberek felismerik ezt, és nem magukat okolják azért, mert valaki nemet mondott a meghívásukra. Ha nem magadnak tulajdonítod a „kudarcot”, hanem a körülményeket okolod, akkor sokkal rugalmasabbá válhatsz az életben és így már könnyebben kibírod.
A magánytól való megszabadulás, a cinizmus és a mások iránti bizalmatlanság elengedéséről is szól. Szóval következő alkalommal, amikor találkozol valakivel, dobd el a védőpajzsod és tényleg enged őt közel magadhoz, még akkor is, ha nem tudod mi lesz a végeredmény.
EZ IS ÉRDEKELHET: Ne érdekeljen, mit gondolnak rólad az emberek
„The Conversation” nyomán