Hogy felismerd a problémát. Mindenki bonyolult kapcsolatban áll a pénzzel.
Tanulmányok azt mutatják, hogy a házaspárok közötti konfliktusok ‒ amelyek sokszor az első néhány évben váláshoz is vezetnek, ‒ első számú oka a pénz. Még a recesszió előtt 4 amerikaiból 3 úgy gondolta, hogy az első számú stressz forrás az életükben, a pénz. A pénztől való függés csökkentheti a kapcsolatok minőségét, emocionális és egészségügyi problémákhoz és a munka minőségének csökkenéséhez is vezethet. A gazdasági válsághoz vezető évek rekord magas adóssága és a rekord alacsony lakossági megtakarítási arány miatt az átlagos amerikai pénzhiánnyal küzdött.
Az, hogy valakinek zűrös lesz anyagi helyzete, ez az önpusztító és önmagát korlátozó pénzügyi magatartással magyarázható. A pénz kezeléséről beidegződött tévhitek vezetnek ahhoz, hogy megtapasztaljuk a pénzügyi összeomlást. Ez a gazdasági lobbanáspont fájdalmas, szomorú, drámai életesemény és olyan erőteljes hatással van ránk, mely az egész felnőtt kort végigkíséri. Ez a lobbanáspont válik ezután pénzügyi nehézségeink alapjaivá.
Függetlenül attól, hogy szegény volt gyermekkorában a család, vagy a szülő rosszul tanította pénzkezelésre, vagy később egy gazdasági visszaesésben elvesztette dugipénzét, mindenkinek van anyagi lobbanáspontja az életében. Ezek felismerése az első lépés a pénz hatalmának felszámolásában és a pénzügyi problémákat leküzdésében.
3 féle pénzügyi probléma
- A pénz figyelmen kívül hagyása probléma (magában foglalja a túlzott kockázat vállalást is)
A pénz megtagadása: amikor azzal próbáljuk minimalizálni az anyagi problémáinkat, hogy nem veszünk tudomást a valóságról, és nem működünk együtt azzal, aki segíteni tudna megoldani a helyzetet. Pl. még csak meg sem nézzük a bankszámlakivonatot, vagy nem fizetjük a hitelkártya számláit, vagy csekkeket.
A pénz elutasítása: A bűntudat érzése, mikor a pénz gyarapodik. Alacsony önbecsülésű emberek különösen hajlamosak erre a problémára, mely számos pénzügyi és pszichológiai gondot okoz számukra.
- Pénz imádó problémák (magában foglalja a beteges szerencsejáték mániát, a munkamániát és a túlköltekezést)
Felhalmozás: A tárgyak és a pénz felhalmozása számára a biztonság érzetét adja és ezáltal a javak hiánya miatti szorongástól is megkönnyebbül.
Kényszeres vásárlás: A kényszeres vásárlóknak általában anyagi gondjaik vannak. Már életük korai szakaszában megtanulják, hogy a vásárlás rituáléja átmeneti menekülést jelent az problémáktól és a szorongástól. Már előre az örömre gondolnak, amit a vásárlás fog okozni nekik. A „jó érzés” dopamin szétáramlik az agyban, de mivel ez az érzés gyorsan elillan, ezért heves a vágy egy másik örömforrás keresésére. És a másik örömforrás, mily’ meglepő, de megint csak a vásárlás lesz. Így kerül bele egy spirálba, amitől nagy eséllyel csak szakember segítségével lehet kikerülni.
-
Pénzügyi kapcsolatok problémája (beleértve az anyagi függést és anyagi vérfertőzést)
Pénzügyi hűtlenség:
Hazudni a partnernek arról, hogy a közös pénzből mennyit költesz, vagy mennyi a bevételed. Túlköltekezel, vagy hazudsz mindkettőtöket érintő fontos anyagi dolgokról. Extrém példák közé tartozhat a partner tudta nélküli jelzálog felvétele, vagy egy titkos bankszámla nyitása.
Pénzügyi engedélyezés: Pénzt adsz másoknak, bár nem biztos, hogy megengedheted magadnak; Ha bajba kerülsz, akkor is lehetetlennek tartod, hogy pénzt kérj; Feláldozod saját anyagi jólétedet mások érdekében;
Gyakori példa az, amikor szülők anyagilag támogatják felnőtt gyereküket, akinek már képesnek kellene lennie saját lábon állni. Pénzügyi engedélyezés egyre gyakoribb azon családok körében, ahol bűnösnek érzik magukat azért, hogy néhány családtagnak szegényebb sors jutott.
A pénzzel való bánás alapjai nem bonyolultak, mindannyian képesek vagyunk elsajátítani őket, függetlenül attól, hogy mennyire vagyunk vagyonosak. Mikor megvizsgáljuk pénzügyi magatartásunkat, és a torz szokásokat kijavítjuk, majd azt a pénzügyi vonalat követjük, ahol fenntartható és alacsony az adósság, megtakarítási tervet készítünk, valamint kiadási terv követünk, ezzel nem csak anyagilag, de érzelmileg is gazdagabbá válhatunk.
Brad Klontz Psy.D., CFP nyomán