A párkapcsolat során a konfliktusok mindennapjaink részévé válnak, de hogy viszonyuljunk hozzá?
Egy veszekedésekkel teli kapcsolat fárasztó, frusztráló és monoton lehet. Ha egy pár beleragad a viták sorába, akkor jönnek utána a kisebb nézeteltérések és ezzel beleesnek egy konfliktuskörbe. De van jó hír, mégpedig az, hogy ha a kapcsolaton belül az egyik fél motivált a változtatásban, akkor a kapcsolat meg tud és meg is fog változni. Mindenkinek megvan a maga módszere a konfliktusok kezelésére. Te az a típus vagy, aki minden körülmények között meg akar nyerni egy vitát, vagy inkább béke párti vagy? A párkapcsolat sikerét nem az jelenti hogy egy konfliktus során hajlamos vagy-e rágalmazni, vagy kiabálni, hanem hogy hogyan tudtok párként egymásra hatni. John Gottman pszichológus összeállította a konfliktusok típusát:
Elkerülő
- Nem tudod kimutatni az érzelmeidet és kerülöd a vitákat. Arra koncentrálsz amiben egyformán gondolkodtok, nem amiben különböztök.
- Úgy gondolod, hogy ha beszélsz a problémákról, akkor azok rosszabbak lesznek – a problémák úgy oldódnak meg, hogy elfelejtjük őket.
- Amondó vagy, hogy különálló érdeklődéssel rendelkeztek és nem akarjátok befolyásolni egymás gondolkodását. Melegség és tisztelet van köztetek.
Jókedvű
- Ha egy jókedélyű pár vagytok, akkor azt mindenki tudja. Az egymáshoz való viszonyok intenzív, érzelmes és kifejező.
- Szeretsz vitatkozni, és úgy gondolod, hogy az őszinteség és a kettőtök közötti kapocs a fontos a kapcsolatotokban. Nincsenek titkaid.
- Szenvedélyesen harcolsz, de gyorsan kibékülsz. A legfontosabb számodra a szexuális életed. A féltékenység okozhat súrlódásokat, de humorral megoldjátok.
Érvényesítő
- Ha érvényesítő pár vagytok, akkor valószínűleg pozitív gondolkodású vagy és nyugodt. Nagyon empatikus vagy de azért időbe kerül hogy megértsétek egymás nézeteit.
- Te választod meg a csatákat. Néhány témán felhúzod magad, de általában egyikőtök visszakozik.
- Egymáshoz való viszonyotok jó hangulatúak és humorosak. Hogy barátok legyetek, az többet számít, mint az őszinteség.
Ellenséges
- Az ellenséges párok az elkerülő és az érvényesítő típusból állnak.
- Gyakran az érvényesítő fél ki akarja beszélni a problémákat, de a elkerülő ezt nem akarja. Ha te vagy az elkerülő, akkor közönyösnek látod a partnered, ha te vagy az érvényesítő, akkor a partnered szerencsétlennek és negatívnak gondolod.
- Nem vagytok empatikusak egymással, kritikusak, hibáztatók, megvetők és pityergők vagytok. Egyetlen dolgot akarsz, azt, hogy a párod elfogadja azt, hogy igazad van.
Ellenséges-közönyös
- Egyikőtök természeténél fogva érvényesítő, a másik jókedélyű. Ez egy mérgező kombináció.
- Az érvényesítő mindig elhúzza a vitát a legvégső pontig, majd leáll. A jókedélyű olyan mint a kutya a csonttal, nem akarja abbahagyni.
- Ez a kapcsolat minden energiát elvesz tőletek. Gyakran felrobbansz az idegtől, vagy éppen nem szóltok egymáshoz egy szót sem. Nem egy szórakoztató kapcsolat.
Nincs két olyan párkapcsolat, ami egyforma lenne. Ha felismered magad az első három típus egyikében, az jó. Ez akkor valószínűleg egy boldog, stabil kapcsolat. A másik két kapcsolattípus valószínűleg boldogtalan és ezek az ellenséges párok nagy valószínűséggel el fognak válni. Ha mérgező kapcsolatban élsz, akkor még időben érdemes segítséget kérni egy párterapeutától. De bármilyen is legyen a kapcsolatod, mindig van lehetőség arra hogy egyénileg vagy akár párban is javíts a kapcsolat minőségén.
Sarah Abell nyomán