Kisebb hátsót kérek: aki túl sokat ül, az ezzel gondoskodik róla, hogy az emlékező képessége romoljon. Egy tanulmány bebizonyította, hogy a sokat ülő embereknél egyes agyterületek vékonyodnak, zsugorodnak.
Rossz hír a lustáknak: akik idősebb korukban is szeretnék megtartani a jó memóriájukat, akkor azoknak gyakrabban ott kell hagyni a kényelmes üldögélést.
Sok, és főleg hosszú ideig tartó ülés során azok az agyterületek sorvadnak el, melyek felelősek memóriáért – mondja egy tanulmány.
Álljon és mozogjon, hogy jobb legyen a memóriája
Ezzel szemben a sok állás és mozgás bizonyította a tesztalanyoknál, hogy a halántéklebeny – mely fontos az új dolgok tanulásához és a memóriához ‒ állapota a vizsgált időszakban nem romlott.
Az életkor növekedésével az agyszerkezet bizonyos romlása normális, de ebben az esetben is találtak különbségeket a sokat ülők és a többet mozgók között. Ha összehasonlítunk két hasonló korú személyt, akik közül az egyik 10 órát ül naponta, a másik pedig 15 órát, akkor aki 15 órát ül naponta, annak 10%-kal vékonyabb lesz a halántéklebenye.
Az irodai munka nem mentség
Az irodai munka sok üléssel jár, ezért fontos a kiegyensúlyozottság. Ha lehetséges, változtassuk az üléshelyzetet és időnként álljunk fel.
A vizsgált alanyoknál a rendszeres testmozgás nem befolyásolta az memória-szerkezetének vastagságát. Bár más felmérések már kimutatták, hogy a rendszeres fitnesz gyakorlása nagyobb agyi térfogathoz és jobb kognitív teljesítményhez vezetett.
A meditáció és a túrázás kimondottan előnyös a mentális egészség megtartásához.
„Fit for Fun” Olivia Samnic