Sok oka lehet annak, hogy fiatal felnőttek, vagy tizenévesek elkezdenek dohányozni. Általában a társaikkal való kapcsolat, a menő dohányzás, és a közös szokások vezetnek idáig. Sokszor az egyén családja, barátai, vagy ismerősei által végzett cselekvést az egyén magáévá teszi, és ő is gyakorolja. Tehát, ha az egyén barátai füstölnek, akkor nagy az esély arra, hogy ő is megkezdi a dohányzást.
A szociális tényezők közé tartozik a dohányipari vállalatok marketingje. Ez tetszik a tizenéveseknek és a fiatal felnőtteknek. Ez a marketing garancia arra, hogy minden elhalálozott dohányos ember helyett szülessen egy új dohányos. A legtöbben 18 éves koruk körül kezdenek el dohányozni. A szociális tényezők közé sorolhatjuk még a példaképeket, – zenészek, színészek, profi sportolók – akik szintén dohányoznak, és ennek hatására kezd a fiatal füstölni.
A stressz is fontos ok lehet a dohányzás elkezdéséhez: iskolai, kapcsolati, családi problémák stb. Sokan úgy gondolják, hogy a dohányzás csökkenti a stresszt. Ez nem igaz! A megkönnyebbülés érzés az a dopamin pillanatnyi felszabadulása a szervezetben. Ezáltal kevésbé lehet érezni stresszt, de attól még a stressz fokozott stressz alatt van. A vérnyomás és a pulzusszám jelentősen megnövekszik, az izmok megfeszülnek, az erek összehúzódnak, ezáltal az agy és a test (sejtek, szervek, bőr stb.) kevesebb oxigént kap. Dopamin hamis érzést kelt azzal, mintha csökken a stressz érzése, miközben ezzel arra is ösztönöz, hogy egyre több cigarettát szívjunk.
Milyen hatással van a dohányzás a tizenévesekre és a fiatal felnőttekre?
A dohányzás minden érintett egészségét veszélyezteti, még azét is, aki közel áll a dohányzó emberhez. Ez azonban a tizenéveseket és a fiatal felnőtteket még mélyebben érinti. A Surgeon General szerint 1200 halálesetet okoz a dohányzás minden nap, őket kb. 2 tizenéves, vagy fiatal felnőtt helyettesíti.
- A fiatalok dohányzása korlátozott, rendellenes, vagy elzáródott tüdőfejlődéshez vezet. Ezáltal akár olyan felnőtt lehet belőlük, akiknek a tüdeje nem fejlődött ki rendesen, teljes kapacitással.
- A fiatal dohányosok kb. 1/3-a hal meg korábban. És sokan komoly egészségügyi problémákkal küzdenek.
- Sok dohányzó fiatalnál a korai sztrók jeleit fedezték fel.
- Aki napi átlagban egy csomag cigarettát elszív, az 7 évvel él kevesebbet, mit aki soha nem dohányzott.
- A fiatalok dohányzása nagyobb kockázatot jelent a tüdőrák kialakulásánál.
- A tizenéves dohányzók sokkal inkább szenvednek érzelmi és pszichológiai nehézségektől.
- A dohányzó fiatalok háromszor gyakrabban szenvednek légzési nehézségektől, mint azok akik nem dohányoznak.
A leszokás első lépéseként keresd fel azt az oldalt:
http://www.leteszemacigit.hu/leszokas-pozitiv-kovetkezmenyei
Forrás: https://vapingdaily.com/smoking-effects/young-adults/ nyomán