Mindig mérges vagy? Nyerd vissza az érzelmeid fölötti ellenőrzést a tested és a lelked kedvéért.
Könnyen felmérgesíted magad, vagy gyakran vagy ideges és haragszol mindenkire és mindenre, de nem tudod miért? Természetesen a véred nem szó szerint forr, de a krónikus düh káros hatással lehet nemcsak a kapcsolataidra, a saját életedre, hanem a közérzetedre is.
Természetesen a düh normális emberi érzelem, és ha csak időnként zaklat fel valami, az nem okoz sem szellemi, sem fizikai károkat a szervezetedben.
A harag, a szorongáshoz, vagy stresszhez hasonlóan hasznos célt is szolgálhat akkor, amikor cselekvésre, vagy változtatásra ösztönöz. De más esetekben, a harag gyakorisága, időtartama és intenzitása komoly problémát okozhat.
Kiváltó okok
Legtöbb esetben a dühös érzelmi reakciónak, – mint amikor megőrülsz amikor bevágnak eléd kocsival a forgalomban, – viszonylag rövid életűnek kell lennie. Ideális esetben ennek a felfokozott érzelemnek néhány pillanatig szabad csak tartania. Bár az emberek mérgesek lehetnek múltbeli bűnökért napokig, hónapokig, vagy akár évekig. Az ingerlékenység olyan, mint az alacsony intenzitású düh, ami idővel alábbhagy. Az indulatoknak nincs feltétlenül oka, csak úgy vannak – jönnek és mennek hullámokban. Vannak emberek, akik természetüktől fogva ellenségeskedők. Az ellenségeskedés bizonyos emberek személyiségjegyévé vált, és ez egy olyan vonás, ami magába foglalja azt a meggyőződést, hogy mások értéktelenek és ők a frusztráció forrásai. Ezért ők hajlamosak arra, hogy gyanakvóak, cinikusak, féltékenyek és keserűek legyenek. Tehát ezek az emberek hajlamosak szigorúbban megítélni a többi embert.
Gyakran az emberek nem tudják kontrollálni a haragjukat és inkább a düh irányítja őket. Ez akkor válik problémává, amikor ez már túl gyakori, túl intenzív, túl sokáig tart és amikor már nem tud vele leállni.
Az állandó düh megbetegít
A szakértők szerint ez a fajta mérgező düh a leginkább veszélyes az egészségre. Ha időnként nagyon komoly dühkitörések vannak, akkor ez már hatással van a szívre is.
Ez egyfajta kockázati tényező, ami önmagában azért nem okoz szívbetegséget, de ha a harag tartós, akkor az már befolyásolja a vérnyomást, és a szívritmust is, ami közvetve szívkoszorúér betegséghez, vagy szívizom betegséghez vezethet.
A krónikus düh hatással lehet az egyén közérzetére és veszélybe sodorhatja mások egészségét is. Ez kapcsolódhat az elhízáshoz, az alacsony önbecsüléshez, a migrénhez, a kábítószer- és alkoholfüggéshez, a depresszióhoz, szexuális teljesítmény problémákhoz, a megnövekedett szívinfarktus kockázatához, rosszabb minőségű kapcsolatokhoz, ahhoz, hogy mások érzelmi vagy fizikai biztonságával visszaéljen… és ebből következően nagy esély van a sztrókra is.
A krónikus düh fokozott szorongást, álmatlanságot, memória zavart és fáradtságot is jelent. Ettől csökkenhet az immunrendszer védelme, ezzel megnövekedik a fertőzés kockázata, és akár még a ráké is.
A dühkezelés módja
A kapcsolatok felbomlásán, a szakmai életben okozott pusztításon túl, az egészség veszélyeztetése is indok arra, hogy lépéseket kell tenni dühkitörések megelőzésére. Gyakran rosszul érezzük magunkat egy érzelemkitörésnél és később mérgesek leszünk magunkra emiatt. Meg kell találni a módot arra, hogy felismerjük és megszakítsuk ezt a ciklust. Ennek egyik módja, hogy legyél tudatában annak, hogy dühös vagy az adott pillanatban, és nézd ezeket az érzéseket úgy, mint egy kíváncsi szemlélő és nem elítélő módon. Ahelyett, hogy korholnád magad, ismerd fel, milyenek az érzéseid és gondolkodj el a változtatáson és a megoldáson.
Túlságosan egyszerűnek tűnhet, de a szakemberek azt javasolják, hogy tarts egy kis szünetet, ha úgy érzed, hogy kezdesz dühös lenni. Ez azt jelenti, hogy el kell távolodni a cselekménytől, mikor pl. amikor a politikáról megy az eszmecsere a vacsoraasztalnál és hangulat egyre idegesebb, akkor egy kicsit lassítani kell a tempón. A szünet lehet az első védelmi vonal kitörő harag ellen. Ahelyett, hogy szemet szemért fogat fogért harcot folytatna amikor valamit sértőnek talál, vagy valaki sértőt mond, próbáljon meg valami ostobaságot mondani válaszul – pl. csak úgy minden előzmény nélkül nyilvánítson köszönetet neki – hogy ezzel elterelje a dolgokat.
A stressz ellen még jó lehet a mély légzés, izomlazítás, ezek felszabadítják a feszültséget az egész testben. A krónikus düh a test reakciója az érzelmekre.
Főleg a férfiak haragja, bosszúsága és ingerültsége eredhet rejtett indulatokból, depresszióból. Ha az egyszerű technikák – mint pl. a tudatos odafigyelés, megbocsátás, könyörületesség, feszültség enyhítése, feszült helyzetből kiszabadulni, – nem segítenek, akkor szakszerű segítséget kell kérni a dühkezeléshez, és a depresszióhoz is. Olyan szakembert kell keresni, akinek a szakterülete kimondottan a dühkezelés.
Az emberek többnyire nem keresnek önként segítséget. Általában a szülők, házastársak, barátok, főnökök mondják, hogy forduljon már szakemberhez, mert elviselhetetlen a viselkedése. Így hát már a kezdetekkor egyfajta ellenséges hozzáállással keresik fel pszichológust. A haragot sokkal nehezebb kezelni, mint a szorongást, mert meg kell küzdeni az elutasítással is, és hogy nem hajlandóak elismerni, hogy probléma van velük. Ezért kell inkább speciális orvoshoz menni, ezzel a problémával, mint általános orvoshoz.
health.usnews.com nyomán